Strona głównaZdrowieEfekty ćwiczeń inne u otyłych kobiet i otyłych mężczyzn

Efekty ćwiczeń inne u otyłych kobiet i otyłych mężczyzn

Ponieważ w wielu krajach rośnie liczba osób otyłych, wzrasta zachorowalność na dolegliwości związane z nadmierną wagą, takie jak cukrzyca typu 2 i problemy sercowo-naczyniowe. W odpowiedzi na tak zwaną „epidemię otyłości" wielu lekarzy apeluje o poprawę stanu zdrowia poprzez stosowanie odpowiedniej diety i ćwiczeń. Okazuje się jednak, że kobietom trudniej jest walczyć z niechcianymi kilogramami.
© WavebreakMediaMicro - Fotolia.comBadania przeprowadzone przez uczonych z Uniwersytetu w Missouri sugerują, że pewne ćwiczenia, które dają pożądane rezultaty u mężczyzn, mogą nie być tak samo skuteczne w przypadku wykonywania ich przez otyłe kobiety. Te odkrycia mogą pomóc ekspertom w opracowaniu treningów ukierunkowanych na panie zmagające się nadwagą.

- wyniki naszych analiz wskazują, że płeć może mieć wpływ na różnice w funkcji układu sercowo-naczyniowego u osób otyłych z - mówią uczeni z Uniwersytetu w Missouri. U mężczyzn odnotowano poprawę po treningu , ale kobiety nie doświadczyły tych samych korzyści.

Uczeni monitorowali działanie układu krążenia (m. in. tętno i ciśnienie krwi) u 75 otyłych mężczyzn i kobiet z cukrzycą typu 2. Monitoring ten polegał na tym, iż uczestnicy na początku i końcu 16-tygodniowego programu spacerów zostali poddani testowi przetrwałego, izometrycznego skurczu (polegającego na nieprzerwanym, silnym ściskaniu danego przedmiotu przez kilka minut).

Efekty ćwiczeń są odmienne u przedstawicieli różnych płci, szczególnie gdy cierpią na cukrzycę typu 2, wskazali uczeni. To stanowi problem o tyle, że wysoki wskaźnik umieralności na cukrzycę typu 2 w szczególności dotyczy u kobiet.

Wyniki badań nie oznaczają oczywiście, że kobietom nie poleca się podejmowania aktywności fizycznej, a jedynie dowodzą tego, że w przypadku kobiet opracowany program spacerów nie wystarcza. Być może u pań cierpiących na cukrzycę lepsze byłyby ćwiczenia trwające dłużej lub o wyższej intensywności.

Jak wyjaśniają uczeni, podczas ćwiczeń ma wzrosnąć ciśnienie krwi, z drugiej strony jednak jego poziom nie może być zbyt wysoki. W relatywnie krótkim czasie po treningu natomiast pułap ciśnienia powinien spaść do tzw. normalnego. W badaniu wykazano też, że w przypadku kobiet ciśnienie nie obniżało się w tak szybkim tempie jak u mężczyzn.

Wyniki badan opublikowano w magazynie „Metabolism".

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 15:25:47, 03-02-2013 poduszyciel

    Cóż... wydaje mi się, że na kobiety spada więcej różnych przypadłości. Rzadziej słyszę od mężczyzn, że narzekają na stawy. Również od tych grubszych, z nadwagą. Moje wszystkie koleżanki, borykające się ze zbędnymi kilogramami cierpią też na bóle stawów. Wynika to z przeciążania stawów nie tylko nadmiernymi kilogramami, ale też ... siatami z zakupami, ciążami, opieką nad dzieckiem (noszenie, pochylanie się). Potem na starość to wszystko wychodzi. Ja osobiście wspieram swoje stawy suplementem Vital3. To krople z kolagenem typu II, który powoduje odbudowę chrząstki kostnej, a to zimniejsza ból przy ruchu.
    ... zobacz więcej
  • 11:59:59, 06-02-2013 Opcja

    myślę, że wszystko trzeba robić z umiarem, wtedy jest mniejsze ryzyko jakiś dolegliwości

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy