Strona głównaZdrowieDlaczego warto jeść sery

Dlaczego warto jeść sery

Sery to ważny element powszechnie polecanego śródziemnomorskiego sposobu odżywiania się. Włoscy uczeni postanowili sprawdzić, jakie właściwości mają sery.
Dlaczego warto jeść sery [Fot. gkrphoto - Fotolia.com]
Uczeni z Uniwersytetu w Pawii i Uniwersytetu w Mediolanie przebadali wiele produkowanych w Lombardii serów i odkryli, że wbrew powszechnej opinii - mogą mieć one przeciwcholesterolowe efekty. To nie wszystko, określone sery dawały miały również właściwości przeciwutleniające.

Nabiał jest powszechnie zalecany przez dietetyków jako ważny składnik diety. Pozwala dostarczać białka, wapnia, cukrów, , etc. Ostrożnie jednak podchodzi się do tych artykułów w wersji pełnotłustej, ponieważ uważa się, że mogą zwiększyć problem nadwagi lub otyłości. Jednocześnie jednak, w analizach diet nie wykazano znaczącego wpływu nabiału na wagę.

Co ciekawe, ustalono, że lombardzkie sery miały także działanie przeciwcholesterolowe. Według uczonych, było to spowodowane najprawdopodobniej sposobem odżywiania się zwierząt: im częściej zwierzęta pasły się swobodnie na pastwiskach, tym więcej wytwarzały mleka bogatego w fitosterole, związki, które mają zdolność zmniejszania poziomu .

Poza tym sery i jogurty, skutecznie osłabiają napięcie systemu nerwowego: kiedy trawiona jest zawarta w nich kazeina, uwalniana zostaje kazomorfina, naturalna substancja, która działa jak opiaty i niektóre aminokwasy, w tym tyrozyna i tryptofan. Te ostatnie stymulują produkcję ważnych neuroprzekaźników mózgowych mających wpływ na nasz nastrój.

Ponadto badania dowiodły, że oprócz aktywowania wydzielania dopaminy i serotoniny, które skutecznie przeciwdziałają i niwelują napięcie psychiczne, produkty mleczne powodują wytwarzanie kwasu aminomasłowego, znanego również jako GABA. To neuroprzekaźnik o działaniu relaksującym, który nasz organizm syntetyzuje przy udziale kwasu glutaminowego, substancji znajdującej się w produktach mlecznych. Poza tym w serach sprzyja rozluźnieniu mięśni, a witaminy z grupy B przeciwdziałają objawom depresji i uspokajają układ nerwowy.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy