Strona głównaZdrowieDlaczego stres i depresja przyspieszają starzenie się

Dlaczego stres i depresja przyspieszają starzenie się

Osoby z nawracającymi depresjami lub narażone na przewlekły stres mają krótsze telomery w białych krwinkach, mówią badacze z Uniwersytetu w Umeå w Szwecji.
Dlaczego stres i depresja przyspieszają starzenie się [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
część chromosomu, która wraz z wiekiem skraca się, oznaczając narażenie chromosomu na zniszczenie. Badania wykazały też, że stres oksydacyjny i przyspieszają ten proces.

Długość telomerów jest miarą biologicznego starzenia. Ich skracanie przenosi się na choroby związane z wiekiem. Jak się okazuje, krótsza długość telomerów ma związek zarówno z nawracającą depresją, jak i poziomami kortyzolu pojawiającymi się podczas narażenia na przewlekły stres.

W badaniu wzięło udział 91 pacjentów z nawracającą depresją i 451 osób zdrowych. Długość telomerów zmierzono w białych krwinkach i okazało się, że jest krótsza u ludzi chorych niż u zdrowych uczestników.

Naukowcy zbadali również regulację stresu uczestników za pomocą tak zwanego testu hamowania deksametazonem. - Test wykazał, że poziom kortyzolu wskazujący na przewlekły oznacza krótsze telomery zarówno u osób z depresją, jak i osób zdrowych - mówi Mikael Wikgren, współautor badań. To, że osoby z mają krótsze telomery w porównaniu z ludzi zdrowymi, można w dużej mierze wytłumaczyć faktem, że depresji towarzyszy zaburzona regulacja , co oznacza, że poziom tego hormonu i stres odgrywają ważną rolę w zaburzeniach depresyjnych, wnioskuje badacz.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy