Strona głównaZdrowieDlaczego mężczyźni żyją krócej

Dlaczego mężczyźni żyją krócej

Czas na dobre porzucić brawurę oraz stereotyp macho i przeanalizować realne dane statystyczne. Biorąc pod uwagę osoby w wieku do 85 lat w Stanach Zjednoczonych na jednego mężczyznę przypadają 2,2 kobiety, w grupie do 90 lat stosunek ten wynosi 1:3. Choroba wieńcowa jest trzykrotnie częściej diagnozowana wśród mężczyzn, którzy mają depresję. Liczba samobójstw mężczyzn jest wyższa niż kobiet w każdej grupie wiekowej.
Dlaczego mężczyźni żyją krócej [© Yuri Arcurs - Fotolia.com] Marianne J. Legato w książce „Why Men Die First: How to Lengthen Your Lifespan” („Dlaczego mężczyźni umierają pierwsi: jak przedłużyć swoje życie”) opisując wspomniany problem analizuje biologiczne, kulturowe i osobiste przyczyny, dla których przeciętnie kobieta w USA żyje sześć lat dłużej niż mężczyzna. W Polsce sytuacja wygląda podobnie, średnia długość życia pań to 79,44 lat, panów – 71,18 lat.

Mężczyźni umierają szybciej, mówi Legato, ponieważ z natury są bardziej delikatni i mniej odporni niż kobiety. Ponadto, w przeciwieństwie do kobiet, nie walczyli o uznanie specyfiki ich problemów zdrowotnych i należytą opiekę. „Jest to nierozwiązany wciąż problem. Mężczyźni są zaniedbywani, a przecież tak być nie musi,” apeluje Legato.

Uwarunkowania kulturowe stanowią wyzwanie dla poprawy stanu opieki medycznej dla panów. Od urodzenia przechodzimy odpowiedni „trening”. Chłopcom mówi się, że muszą wytrzymywać ból, nie okazywać słabości, nie mogą przecież być „mięczakami”. W konsekwencji panowie udają się do lekarza dopiero, gdy nakłonią ich do tego partnerki lub gdy ich stan jest już bardzo poważny.

„Kobiety bardziej są skłonne do szukania pomocy. Są zmotywowane. Kulturowe przyczyny unikania lekarzy zabijają mężczyzn. Nie można tolerować sytuacji, w której mężczyźni umierają kilka lat wcześniej niż panie. Jeśli potrafimy szeroko walczyć z rakiem piersi i AIDS, powinniśmy postarać się ratować życie męskiej części populacji.”, mówi Legato.

Oto podstawowe czynniki, które – zdaniem Legato – mogą pomóc w przedłużeniu życia mężczyznom:

1. Szczerze rozmawiaj ze swoim lekarzem. Zostaw wstyd za drzwiami gabinetu. Kobiety od najmłodszych lat uczone są, że należy uczciwie i bez skrępowania rozmawiać z medykami. Niektóre objawy wzbudzają onieśmielenie, ale – jak np. zaburzenia erekcji – mogą być związane z bardzo poważnymi schorzeniami, np. cukrzycą i chorobami serca.

U mężczyzn także występuje rak piersi, choć około sto razy rzadziej niż u kobiet, wskaźniki wyleczenia są drastycznie niskie. Widocznym objawem choroby są zgrubienia i guzki, które mogą być niekiedy wrażliwe na dotyk, a także wydzielina z brodawek oraz kurczenie się tkanek. Warto regularnie się badać i informować swojego lekarza o wszelkich niepokojących zmianach.

Wstydliwym schorzeniem jest także rozrost prostaty. Dotyczy on około połowy mężczyzn powyżej 50 roku życia i ponad 70% mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat. Jednakże, panowie zwlekają z wizytą u odpowiedniego lekarza do momentu, w którym choroba staje się bolesną.

2. Sprawdzaj poziom testosteronu. Począwszy od trzydziestego roku życia poziom tego męskiego hormonu obniża się co roku o 1%. Niedostateczna ilość testosteronu może prowadzić do obniżenia witalności, masy mięśniowej, wytrzymałości, możliwości zapamiętywania i libido. Niski poziom testosteronu przyczynia się do obniżenia jakości życia, ale może też powodować depresję, co wpływa na zdrowie i zwiększenie ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej.

Doktor Robert Ruxin, endokrynolog z Ridgefield wskazuje, że standardowy spadek testosteronu ma nikły wpływ na obniżenie witalności czy możliwości seksualnych. W przypadku poważniejszego obniżenia poziomu wspomnianego hormonu, które jest najbardziej prawdopodobne pomiędzy 60 a 80 rokiem życia, może znacząco zniwelować jakość życia.

Wysokie ryzyko znacznego spadku poziomu testosteronu notuje się u pacjentów z cukrzycą.

3. Męski system odpornościowy nie funkcjonuje tak energicznie, jak u kobiet; mężczyźni znacznie częściej umierają na siedem z dziesięciu najczęściej występujących infekcji, szczególnie z powodu gruźlicy i chorób wenerycznych.

Lekarze rekomendują szczepienia, odpowiedzialne zachowania seksualne oraz oczywiście właściwą dietę i suplementację, jeśli jest konieczna.

4. Trzeba umieć rozpoznać i leczyć depresję. Dotyczy ona znacznie większej ilości mężczyzn, niż się powszechnie sądzi, a jej objawy mogą nie być oczywiste. Legato uważa, że depresja prowadzi do zwiększenia ilości objawów chorobowych i ich nasilenia, to zaś przekłada się na większą śmiertelność wśród mężczyzn z powodu tego rodzaju schorzeń.

Doktor James Korman, dyrektor Behavioral Health and Cognitive Therapy Center w New Jersey zgadza się, że depresja u panów zdarza się znacznie częściej niż wynika to z oficjalnych danych. Wskazuje ponadto, że czynniki kulturowe zniechęcają męską część populacji do podjęcia leczenia. „U mężczyzn zazwyczaj depresja objawia się inaczej niż u kobiet, w rezultacie może prowadzić do kłopotów ze snem, huśtawki nastrojów i braku zainteresowania seksem”, mówi doktor Kromer. Nieleczona depresja może skutkować katastrofalnymi efektami.

5. Oszacuj ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej. Warto porozmawiać o chorobie z lekarzem, przeanalizować możliwości genetycznych uwarunkowań, dietę, prowadzony styl życia, sprawdzić poziom cholesterolu, odpowiedzieć czy kiedykolwiek wystąpiło omdlenie lub kłopoty z oddychaniem. Określenie uwarunkowań pomoże w zastosowaniu odpowiedniej profilaktyki lub prowadzeniu ewentualnej terapii.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Prostata - przerost prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Przerost prostaty to choroba często występująca u mężczyzn w wieku dojrzałym. Problemy z prostatą dotyczą około połowy mężczyzn powyżej 50-go roku życia i ponad 70 procent panów, którzy ukończyli 60 lat. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy