Strona głównaZdrowieDemencja - siedzący styl życia sprzyja jej rozwojowi

Demencja - siedzący styl życia sprzyja jej rozwojowi

Seniorzy w wieku powyżej 60 lat, którzy spędzają dużo czasu na pozycji siedzącej, np. oglądając telewizję czy prowadząc samochód, mogą być narażeni na zwiększone ryzyko rozwoju demencji, ostrzegają eksperci.
Jak się okazuje, ryzyko znacznie wzrasta wśród osób, którzy spędzają ponad 10 godzin dziennie w pozycji siedzącej. Ma to szczególne znaczenie, biorąc pod uwagę, że przeciętny Amerykanin (ale i dotyczy to także mieszkańców wielu innych krajów) prowadzi siedzący tryb życia przez około 9,5 godziny każdego dnia.

- Wielu z nas zna powszechne rady, aby przerywać dłuższe okresy siedzenia poprzez wstawanie mniej więcej co 30 minut i przejście się choćby po pokoju. Chcieliśmy sprawdzić, czy tego typu wzorce wiążą się z ryzykiem demencji. Odkryliśmy jednak, że biorąc pod uwagę całkowity czas spędzony na siedzeniu, długość poszczególnych okresów pozostawania w takiej pozycji tak naprawdę nie miała znaczenia - mówi prof. David Raichlen z uniwersytetu Południowej Kalifornii.

W ramach kilkuletnich badań oceniono wpływ dłuższego przebywania w pozycji siedzącej na ryzyko demencji u ludzi po sześćdziesiątce. Zastosowano też algorytm uczenia maszynowego do analizy danych z odczytów akcelerometru i sklasyfikowania zachowań na podstawie różnej intensywności aktywności fizycznej. Uwzględniono również dane demograficzne (wiek, płeć, poziom wykształcenia, pochodzenie etniczne, choroby przewlekłe, genetykę) i styl życia (aktywność fizyczną, dietę, palenie papierosów i spożywanie , samoocenę ), ponieważ mogą mieć one wpływ na zdrowie mózgu.

Jak się okazało, całkowity czas spędzony każdego dnia w pozycji siedzącej zwiększa ryzyko demencji. - Byliśmy zaskoczeni, gdy odkryliśmy, że ryzyko demencji zaczyna gwałtownie wzrastać po 10 godzinach spędzonych w pozycji siedzącej każdego dnia, niezależnie od tego, jak ten czas został skumulowany. Jak się wydaje więc, to ogólna długość pozostawania w pozycji siedzącej wpływa na związek między i ryzykiem demencji, ale co ważne, niższy poziom siedzącego trybu życia, do około 10 godzin, nie był powiązany ze nasilonym prawdopodobieństwem choroby - mówi psycholog prof. Gene Alexander z Uniwersytetu w Arizonie.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy