Strona głównaZdrowieCzy można skutecznie zarządzać swoją wagą?

Czy można skutecznie zarządzać swoją wagą?

Twoja waga zmienia się z wiekiem, ale i pod wpływem różnych sytuacji w życiu, np. ciąży, urodzenia dziecka, pokwitania. Niby to normalne, ale nie czujesz się sobą. Stosowane diety nie przynoszą efektu? Poznaj bliżej przyczynę swoich problemów z wagą, zdiagnozuj ją i wprowadź w życie zalecenia XL-S Medical Spersonalizowanego Programu Zarządzania Wagą.
Zarządzanie swoją wagą to bardzo ważny element zdrowia i życia. Powinien być trwałym aspektem Twojego stylu życia. Świadome odchudzanie wymaga zapamiętania kilku ważnych zasad, oto one:
Dieta cud nie istnieje. Nie ma diety skutecznej i uniwersalnej dla każdej osoby, która chce zrzucić zbędne kilogramy.
  1. Zapomnij o katorżniczej diecie. Sztucznie narzucony rygor - nie sprawdzi się w praktyce.
  2. Potrzebujesz profesjonalnego rozpoznania potrzeb i zdemaskowania przyczyn otyłości.
  3. Odchudzanie to długotrwały proces, nauka stopniowej zmiany nawyków żywieniowych, który musi być dostosowany indywidualnych potrzeb.
- Ponad połowa kobiet postrzega brak motywacji jako główną przeszkodę w walce ze zbędnymi kilogramami. Czasem wystarczy presja rodziny, niezadowolenie z wyglądu i zbyt ciasne ubrania, wyjazd na urlop i chęć wystąpienia w kostiumie kąpielowym lub w perspektywie specjalna uroczystość jak, np. ślub. Warto jest zwrócić uwagę na wynikające z odchudzenia korzyści, np. poprawa zdrowia i wydolności fizycznej, zgrabniejsza figura, możliwość atrakcyjniejszego ubrania się - podkreśla profesor Barbara Zahorska-Markiewicz, ekspert Spersonalizowanego Programu Zarządzania wagą

Poznaj siebie, znajdź motywację


Sprawdź, czy parametry, takie jak BMI i obwód talii spełniają normy określone dla twojego wieku i wagi? Nie czekaj, aż Twój problem doprowadzi do różnych powikłań zdrowotnych, tj.: np. problemów z układem sercowo-naczyniowym. Dlatego kontroluj swoje BMI oraz obwód w talii. Jeśli wskaźniki te pokażą wartości, które świadczą o tym, że masz nawet niewielką nadwagę, poznaj bliżej przyczynę swoich problemów z wagą, zdiagnozuj ją i wprowadź w życie zalecenia Spersonalizowanego Programu Zarządzania Wagą.

BMI = kg/m2
BMI: 18,5 do 25 - w normie
BMI: powyżej 25 - nadwaga
BMI: powyżej 30 - otyłość
Obwód w talii
Do 80 cm - w normie
80-88 cm - nadwaga
powyżej 88 - otyłość





Poznaj przyczynę Twoich problemów z wagą:

Z raportu Spersonalizowanego Programu Zarządzania Wagą wynika, że najczęściej podawaną przyczyną problemów z wagą jest słabość do słodyczy (35%), a w dalszej kolejności: brak ruchu (27%), podjadanie między posiłkami (26%) i nieregularne jedzenie (23%). Lubisz podjadać? Masz słabość do słodyczy? A może w Twojej diecie występuje dużo produktów wysokotłuszczowych, mącznych?

- Ogólna wskazówka dla wszystkich, którzy chcą zrzucić zbędne kilogramy powinna brzmieć: jedz mniej, ruszaj się więcej. Kluczowe jest dokładne poznanie problemu, które umożliwi nam walkę ze zbędnymi kilogramami i pomoże osiągnąć sukces w przejściu z rozmiaru od XL do S - twierdzi Joanna Brzezińska, ekspert Spersonalizowanego Programu Zarządzania Wagą. Poniższy test pozwoli Ci zdiagnozować przyczynę trudności w walce ze zbędnymi kilogramami. Każdemu ze stwierdzeń przyporządkuj odpowiedź tak lub nie.

Czy można skutecznie zarządzać swoją wagą?

1. Jeśli wśród Twoich odpowiedzi TAK przeważa kolor niebieski - Twoim problemem jest podjadanie między posiłkami, często sięgasz po słodkie lub słone przekąski. Poszukaj rozwiązania, które pozwoli Ci zapanować nad apetytem.

2. Jeśli wśród Twoich odpowiedzi TAK przeważa kolor zielony - lubisz tłuste potrawy, hamburgery, frytki, smażone kotlety to Twoje najważniejsze dania w ciągu dnia. Dostarczają Ci dużo energii, ale zawierają dużo tłuszczów które wchłaniają się do organizmu. Poszukaj rozwiązania, które pozwoli Ci ograniczyć ilość spożywanych tłuszczów w diecie.

3. Jeśli wśród Twoich odpowiedzi TAK przeważa kolor fioletowy - spożywasz dużo węglowodanów, nie możesz obejść się bez chleba, makaronu, naleśników czy pierogów. Węglowodany z Twoich posiłków zwiększają poziom glukozy, która wchłania się w postaci tłuszczów do organizmu. Poszukaj rozwiązania, które pozwoli Ci ograniczyć ilość spożywanych węglowodanów.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć