Strona głównaZdrowieCzekolada a ryzyko udaru

Czekolada a ryzyko udaru

Nowy przegląd badań na temat powiązań pomiędzy czekoladą i chorobami wykazało, że jedzenie słodyczy z zawartością kakao wydaje się być związane z mniejszym ryzykiem wystąpienia udaru mózgu.
To nie jest zaskoczenie, bowiem - co cieszy wszystkich uzależnionych od słodyczy - naukowcy od pewnego czasu wiedzą, że czekolada zawiera flawonoidy, substancje pochodzenia roślinnego, które mogą pomóc w ochronie tętnic.

Z drugiej strony jednak, jest mało prawdopodobne, aby nasz lekarz pierwszego kontaktu przepisywał czekoladę jako środek zapobiegający chorobom krążenia. „Kiedy weźmiemy wszystko pod uwagę, czekolady nie można sklasyfikować jako zdrową żywność", mówi dietetyk Carina Norris.

"Nadmierne spożycie słodkości z zawartością kakao także może prowadzić do przybierania na wadze i zawiera tłuszcze nasycone, co przyczynia się do zatkania tętnice. Istnieje wiele zdrowszych metody dostarczania flawonoidów - owoce, warzywa i herbata, zwłaszcza zielona," dodaje Norris.

Co więcej, naukowcy, którzy przeanalizowali badania, nie są pewni, czy ludzie spożywający niewielkie ilości czekolady jednocześnie nie prowadzili zdrowszego trybu życia, co mogłoby również być przyczyną zmniejszenia ryzyka wystąpienia udaru, znaczniejszą niż sama czekolada.


Zatem, nie unikaj kosztowania kostką czekolady, ale upewnij się, że robisz to po aktywności fizycznej i zdrowym posiłku.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 20:57:30, 18-02-2010 krystynka

    Mój lekarz rodzinny, szkodliwość jedzenia czekolady, postawił na równi, a nawet wyżej, niż zjedzenie schabowego. Chodzi właśnie o te tłuszcze nasycone.
    Gdzieindziej przeczytałam, że to kakao jest tak przerobione, przetworzone, że prawie nie ma żadnych wartości.
  • 21:26:35, 18-02-2010 bronczyk

    A ja jem i lekarza rodzinnego nie będę pytać o jadłospis. Nie będę też sobie głowy zawracać wiedzą o składzie kakao. Czekolada jest pyszna.
  • 21:29:48, 18-02-2010 krystynka

    Halinko, jak nie masz podwyższonego cholesterolu - to jedz.
  • 21:43:51, 18-02-2010 bronczyk

    Dzięki. A wiesz z tym cholesterolem to też dziwnie jest. Ja jem to samo co mąż. Mąż ma podwyższony ja nie. Jeszcze przecież pochodzę z rodziny ryzykownej pod tym względem. Moja koleżanka szczupła, wysportowana, jej mąż gruby, siedzący przed telewizorem i on ma w normie wyniki, a ona walczy z dużym poziomem tego draństwa.
  • 21:46:37, 18-02-2010 krystynka

    Eh, to chyba też jakieś skłonności genetyczne być muszą, myślę...
  • 11:59:44, 19-02-2010 ewiko

    Gorzka czekolada jest wręcz wskazana......
  • 15:04:15, 19-02-2010 Zdzisia

    Hm.... Tabliczka dziennie pewnie szkodzi,ale dwie kostki dziennie gorzkiej czekolady wskazane.Choćby dla poprawy nastroju.
  • 16:58:53, 19-02-2010 ditta hop

    Witam, może trochę nie na temat, ale trzeba pamiętać że czekolada uczula, i jest jedną z najczęściej uczulających składników spożywczych. Ja nie mogę jeść czekolady, chociaż uwielbiam wszystko co z czekoladą.
  • 17:25:10, 19-02-2010 Kazimierz

    Jako pradziwy udarowiec oświadczam, że to nieprawda. Podaje link z portalu "udarowcy.com.pl gdzie pdane są prawdziwe przyczyny tego paskudztwa. W zasadzie powinienem dać link, ale :

    Ogromna ilość czynników ryzyka, które w dużym stopniu przyczyniają do przyspieszenia wystąpienia udaru spowodowała, że zaczęto ją klasyfikować na różne sposoby. Jedną z bardziej klarownych klasyfikacji jest podział czynników na modyfikowalne (zależne od nas) i niemodyfikowalne (niezależne od nas).

    Modyfikowalne
    (zależne od nas )

    nadciśnienie tętnicze
    choroba niedokrwienna serca
    cukrzyca -leczenie cukrzycy nie powoduje całkowitej likwidacji ryzyka, ale skutecznie może ograniczyć występowanie powikłań, gdyż prawidłowo leczona cukrzyca to prawidłowy poziom glukozy we krwi, prawidłowe ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu.
    miażdżyca- może prowadzić do stopniowego zwężania tętnicy szyjnej (największej tętnicy doprowadzającej krew do mózgu), aż do całkowitego jej zamknięcia
    migotanie przedsionków – zaburzenie prawidłowej kurczliwości krwi, co sprzyja powstawaniu skrzeplin krwi, które mogą następnie z prądem krwi dotrzeć do mózgu i zablokować przepływ krwi
    wcześniejsze udary, TIA (przemijające incydenty niedokrwienne mózgu)
    nikotynizm- ryzyko udaru niedokrwiennego zależy od liczby wypalanych papierosów i może być nawet 6 razy większe w porównaniu z osobami niepalącymi
    alkoholizm
    otyłość
    nieprawidłowe nawyki żywieniowe- prowadzić mogą do otyłości aktywności,cukrzycy, miażdżycy
    niska aktywność fizyczna -może prowadzić do otyłości, wzrostu ryzyka wystąpienia cukrzycy, wyższego ciśnienia tętniczego i poziomu cholesterolu.
    Niemodyfikowalne
    (niezależne od nas )

    wiek ( wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zgonów )
    płeć męska
    rasa czarna oraz populacja latynoamerykańska
    pozytywny wywiad rodzinny
    status socjoekonomiczny
    czynniki genetyczne (większe ryzyko, jeśli matka, ojciec, siostra lub brat mieli udar) np. mutacje genów dla czynników krzepnięcia, białek uczestniczących w metabolizmie lipidów lub homocysteiny, recesywny allel d genu kodującego enzym konwertujący
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy