Strona głównaZdrowieCo się dzieje w mózgu podczas umierania?

Co się dzieje w mózgu podczas umierania?

Neuronaukowcy zarejestrowali aktywność umierającego ludzkiego mózgu i odkryli pewne cykle fal mózgowych w czasie śmierci, które są podobne do tych występujących podczas śnienia, przypominania sobie i medytacji. To nowy wgląd w możliwą rolę mózgu podczas odchodzenia, który sugeruje wyjaśnienie wspomnień z życia podczas doświadczenia bliskości śmierci.
Co się dzieje w mózgu podczas umierania?  [fot. NomeVisualizzato from Pixabay]
Wyobraź sobie, że przeżywasz całe swoje życie w ciągu kilku sekund. Jesteś poza swoim ciałem, oglądając chwile, które przeżyłeś/a. Ten proces, nazwany „przypominaniem sobie życia", może być podobny do doświadczenia bliskości śmierci. To, co dzieje się w mózgu podczas takich doświadczeń i po śmierci, od wieków intrygowało neuronaukowców. Teraz uczeni sugerują, że mózg może pozostać aktywny i skoordynowany podczas umierania.

Kiedy u 87-letniego pacjenta rozwinęła się padaczka, dr Raul Vicente z Uniwersytetu w Tartu w Estonii wraz z zespołem zastosował elektroencefalografię (EEG). Podczas jednego z tych badań pacjent doświadczył zawału serca i zmarł. To nieoczekiwane zdarzenie pozwoliło po zarejestrować aktywność ludzkiego mózgu.

Monitorowaliśmy 900 sekund aktywności mózgu w czasie i sprawdziliśmy, co wydarzyło się w ciągu 30 sekund przed i po tym, jak serce przestało bić - wyjaśnił dr Ajmal Zemmar, neurochirurg z University of Louisvill - Tuż przed i po tym, jak serce przestało pracować, odnotowaliśmy zmiany w określonym paśmie oscylacji neuronowych, tak zwanych oscylacjach gamma, ale także w innych: delta, theta, alfa i beta - dodaje dr Zemmar.
Fale mózgowe to cykle aktywności mózgowej, które odnotowuje się w żywych ludzkich mózgach. Różne ich rodzaje, w tym fale gamma, są związane z zaawansowanymi funkcjami poznawczymi, takimi jak: koncentracja, śnienie, medytacja, pamięć, przetwarzanie informacji i świadoma percepcja oraz przebłyski .

- Poprzez generowanie fali związanych z odzyskiwaniem pamięci, mózg może wytwarzać przypomnienia ważnych wydarzeń życiowych tuż przed śmiercią, podobne do tych deklarowanych w doświadczeniach bliskości śmierci - mówi dr Zemmar. - Wspomniane odkrycia podważają nasze zrozumienie tego, kiedy dokładnie kończy się życie i wywołują ważne kolejne pytania, np. o to kiedy rozpocząć pobieranie narządów od zmarłego - dr Zemmar.

Jakkolwiek badanie to jest jednym z pierwszych tego, które mierzą aktywność żywego mózgu podczas procesu umierania, podobne zmiany w falach gamma zaobserwowano wcześniej u szczurów laboratoryjnych. Być może wiec podczas śmierci mózg organizuje biologiczną odpowiedź obecną u różnych gatunków.

Te odkrycia dotyczyły pojedynczego przypadku i na dodatek mózgu pacjenta, który doznał urazu, drgawek i obrzęku, co utrudnia interpretację danych. Niemniej, medycy planują zebrać kolejne dane tego typu.

- Jako neurochirurg czasami muszę zmierzyć się ze stratą. Nieopisanie trudno jest przekazać wiadomość o śmierci zrozpaczonym członkom rodzin. Na podstawie tych badań możemy uznać, że chociaż nasi bliscy mają zamknięte oczy i są gotowi zostawić nas, by odpocząć, ale ich mózgi mogą odtwarzać najmilsze chwile, których doświadczyli w swoim życiu - wskazuje dr Zemmar.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy