Strona głównaZdrowieCo jeść, by cieszyć się długim, zdrowym życiem? Produkty z błonnikiem

Co jeść, by cieszyć się długim, zdrowym życiem? Produkty z błonnikiem

Spożycie błonnika jest związane ze zmniejszeniem przedwczesnej śmiertelności z różnych powodów (chorób układu krążenia, chorób zakaźnych układu oddechowego, raka, itp.). Innymi słowy, dostarczanie sobie błonnika to gwarancja długowieczności.
Co jeść, by cieszyć się długim, zdrowym życiem? Produkty z błonnikiem [© Natalia Merzlyakova - Fotolia.com] ułatwia trawienie oraz transport jedzenia w jelitach i zmniejsza ogólne ryzyko zgonu o 22 proc.

Błonnik pokarmowy to ta część pokarmu roślinnego, która nie jest trawiona i absorbowana w przewodzie pokarmowym. Te cechy błonnika są korzystne dla organizmu, w tym dla poprawy trawienia. Błonnik ułatwia eliminację substancji toksycznych i rakotwórczych, obniża poziom cholesterolu oraz wychwyt . W efekcie daje wiele pozytywnych skutków dla zdrowia, zmniejsza ryzyko , nowotworów, i .

Co więcej, błonnik jest związany ze zmniejszeniem całkowitej przedwczesnej śmiertelności, co wykazano w dziesięcioletnim badaniu z udziałem 220 tysięcy mężczyzn i 170 tysięcy kobiet. Poziom spożywania błonnika przez uczestników oceniano za pomocą kwestionariuszy. Wahał się od 13 do 29 g / dzień dla mężczyzn i od 11 do 26 g / dzień dla kobiet.

Okazało się, że dla 20 proc. uczestników w najwyższym spożyciu błonnika odznaczało się o 22 proc. niższą śmiertelnością (z jakiejkolwiek przyczyny) w badanym okresie w porównaniu do osób, w diecie których błonnika było najmniej. Ryzyko zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych, zakaźnych i oddechowych obniżyło się od 24 do 56 proc. w przypadku mężczyzn i od 34 do 59 proc. u kobiet.

Gdzie szukać błonnika? Obfitują w ten składnik m. in.:

  • produkty zbożowe (pełnoziarniste)
  • owoce (jabłka, kokos, figi, śliwki, porzeczki)
  • warzywa (kapusta, seler, koper, cebula)
  • rośliny strączkowe (fasola biała, soczewica, groch)

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy