Strona głównaZdrowieChcesz żyć dłużej? Ogranicz sól

Chcesz żyć dłużej? Ogranicz sól

Nie wystarczy ograniczyć dodawania soli do przygotowywanych posiłków, by spożywać rekomendowaną przez specjalistów jej ilość - tj. co najwyżej jedną łyżeczkę dziennie. Producenci żywności bowiem chętnie używają tej przyprawy do przygotowywania rozmaitych artykułów i trudno kontrolować spożycie chlorku sodu.
Chcesz żyć dłużej? Ogranicz sól Ile dziennie jemy soli

Krótki przegląd typowego codziennego menu, który ukazuje, jaką ilość soli spożywa się na co dzień:
  • Śniadanie: miska płatków kukurydzianych (40g) z mlekiem - 1.4 g (około 1/4 łyżeczki soli);
  • Lunch: kanapka na białego chleba z margaryną, wędliną i serem - 2.9 g (prawie 1/2 łyżeczki soli);
  • Kolacja: 360g porcja pizzy - 6.2g (więcej niż 1 łyżeczka soli);
Te przykłady pokazują, że można dostarczać sobie dziennie niemal 11 gramów i to bez samodzielnego jej stosowania, a jedynie poprzez jedzenie sklepowych czy restauracyjnych produktów. Taka ilość zaś to dwa razy tyle, ile wynosi rekomendacja WHO. Światowa Organizacja Zdrowia bowiem poleca jedzenie nie więcej niż 5 gramów chlorku sodu. Ten limit jest więc bardzo łatwo przekroczyć.

Sól a zdrowie

Badania wykazały, że spożycie soli wzrosło dziesięciokrotnie w ciągu ostatnich kilkuset lat. Dlaczego zaś jest to szkodliwe? Zasadniczo z tego powodu, że sól wpływa na rozwój , co zwiększa ryzyko udaru, zawału serca, lub wystąpienia chorób nerek. Ponadto, wysokie spożycie soli jest prawdopodobnym czynnikiem zachorowania na raka żołądka i wiąże się z . Sól oddziałuje na intensyfikację astmy i problemy z .

W efekcie nadmiar jedzenia soli skutkuje poważnymi, potencjalnie śmiertelnymi problemami zdrowotnymi. Wśród nich jednym z najpoważniejszych jest . Wydarza się nagle i może spowodować natychmiastową utratę czucia i osłabienie, zwykle po jednej stronie ciała. Udar mózgu może mieć również wpływ na mowę, wzrok, pamięć i emocje.

Skutki udaru bywają katastrofalne - często prowadzi on do przedwczesnej śmierci lub trwałego inwalidztwa. Jeśli nawet udaje się przeżyć udar, często wiąże się to ogromnym obciążeniem dla członków rodziny lub opiekunów, bowiem pacjent nierzadko wymaga stałej asysty. Ponadto, udar mózgu wiąże się z kosztami leczenia i niepełnosprawnością, która oznacza obciążenie finansów rodzinnych.

Profilaktyka

W niektórych krajach (np. Wielkiej Brytaniii i Australii) przyjęto specjalne, przygotowywane z ekspertami od nadciśnienia, programy dietetyczne mające na celu zmniejszenie spożycia soli przez obywateli.

Nie potrzeba jednak interwencji władz, by ograniczyć ilość soli w diecie, trzeba stać się po prostu świadomym konsumentem. Pierwsza wskazówka to taka, że największe ilości soli znajdują sie w produktach silnie przetworzonych. Zakupy należy więc robić rozważnie - zawsze zapoznając się z informacjami zawartymi na etykietkach. Jeśli na liście niewielu składników znajdują się słowa "sól" lub "sód", można przypuszczać, że produkt zawiera duże ilości soli.

Warto zerknąć na tabelę żywieniowej zawierającej dane o artykule. Reguła jest prosta:

- Więcej niż 1,5 g soli na 100g to produkt bogaty w sól i raczej należy go unikać
- Mniej niż 0,3 g na 100g to niska zawartość soli - tego rodzaju produkty są rekomendowane przez dietetyków.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy