Strona głównaZdrowieBlizny

Blizny

Pojawienie się blizn towarzyszy procesowi gojenia się ran, ich wielkość oraz rodzaj zależy od wielu czynników. Znaczna część blizn nie wymaga interwencji lekarskiej, bywa jednak i tak, że rany nie goją się prawidłowo a powstałe blizny przybierają niepokojący wygląd.
Blizny [© Sascha Burkard - Fotolia.com] Blizna powstaje gdy uszkodzona skóra zostaje zastąpiona przez nową, dobrze ukrwioną skórę. Wielu osobom wydaje się, że blizny stanowią jedynie problem kosmetyczny, prawda jest jednak taka, że mogą też wpływać na nasze zdrowie. Konsekwencją powstania blizn mogą być przykrucze mięśni, pojawieniu się blizn często towarzyszy swędzenie oraz pieczenie. Ze względu na miejsce występowania oraz okoliczności powstanie blizny można podzielić m.in. na:
- blizny przerostowe powstające w wyniku długiego gojenia się ran (np. po oparzeniu). Blizny te są zazwyczaj dość twarde, charakteryzują się sinoczerwonym zabarwieniem, mogą utrzymywać się przez kilka miesięcy.
W wyniku poparzeń lub zranień powodujących utratę dużej partii skóry mogą pojawić blizny, które naciągając brzegi skóry do siebie spowodują pojawienie się tzw. przykurczu bliznowatego. Przykurcz dotyczy nie tylko skóry ale także mięśni i ścięgien.
- bliznowce (Keloidy), są to blizny wypukłe, najczęściej pojawiają się u osób o ciemnej karnacji. Ich powstanie związane jest z nadmierną produkcją kolagenu.

Leczenie

W przypadku przykurczy sposobem na przywrócenie prawidłowego funkcjonowania danej części ciała jest leczenie operacyjne, które ma na celu zniwelowanie napięcia skóry. Alternatywą dla standardowej operacji jest stosowanie ekspanderów – rozciągaczy tkankowych, które umożliwiają uzyskanie zdrowej skóry do przeszczepienia w miejsce blizny.

Dużym wyzwaniem dla lekarzy jest leczenie keloidów, w tym przypadku zadaniem chirurga jest wycięcie blizny i wykonanie przeszczepu skóry w sposób, który zminimalizuje ryzyko pojawienia się napięcia brzegów rany. Kolejnym etapem leczenia jest uciskanie oraz podawanie sterydów.

Interwencja chirurgiczna zazwyczaj nie jest potrzebna w przypadku leczenia blizn przerostowych. W tym wypadku leczenie rozpoczyna się od uciskania blizny i podawania sterydów, ważne jest unikanie kontaktu z promieniowaniem słonecznym. Pomocne bywają opaski uciskowe. W szczególnie twarde blizny wciera się maści.

Marta Wasiak / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy