Strona głównaZdrowieAntydepresyjne i depresyjne właściwości jedzenia

Antydepresyjne i depresyjne właściwości jedzenia

Sposób odżywiania się oddziałuje na nasze samopoczucie psychiczne. Niektóre produkty mogą mieć właściwości antydepresyjne, inne nasilają kiepski nastrój.
Antydepresyjne i depresyjne właściwości jedzenia
Niewłaściwa dieta ma istotny wpływ na stan naszego ducha. Może intensyfikować niepokój i wahania nastroju. Odpowiednie odżywianie się zaś ma przełożenie na poprawę dobrostanu psychicznego, mówią psychologowie z Macquarie University w Sydney.

Według australijskich badań, w których wzięły udział osoby stosujące niezbyt zdrową dietę i wykazujące umiarkowane do silnych objawy depresji, lepsze wybory żywieniowe oznaczały osłabienie symptomów. Dzięki zdrowszej diecie u uczestników odnotowano osłabienie niepokoju i znacznie lepszy .

W ramach testów kilkudziesięcioro uczestników stosujących do tej pory dietę pełną wysoko przetworzonego jedzenia podzielono na dwie grupy. Jedna z nich dodała do swojego codziennego menu owoce, warzywa, ryby i oliwę z oliwek i ograniczyła przetworzoną żywność. Pozostali nie zmienili nic w swoich dietetycznych przyzwyczajeniach.

Po trzech tygodniach ludzie stosujący zdrową dietę cieszyli się znacznie lepszymi nastrojami. W skali mierzącej poziom depresji uzyskiwali wyniki nie wskazujące na chorobę. Co więcej, deklarowali obniżenie . U uczestników z drugiej grupy tymczasem formy objawów depresyjnych pozstawały bez zmian.

Co istotne, mówią autorzy badań, pozytywne zmiay dostrzeżono nie w związku ze ograniczeniem ilości spożywanego jedzenia (to pozostało bez żadnych modyfikcji), ale w wyniku wyeliminowania z jadłospisu artykułów określonego rodzaju, tj. przetworzonego i zawierającego duże ilości cukrów lub niezdrowych tłuszczów ( i ).

Skąd takie efekty? Eksperci wyjaśniają, że wiąże się z przewlekłą odpowiedzią zapalną, a niewłaściwa dieta zwiększa ogólnoustrojowe zapalenie, jak i jest czynnikiem ryzyka tej choroby.

Na temat badań można przeczytać w magazynie PLOS ONE.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy