Strona głównaZdrowieAktywność fizyczna w średnim wieku sprzyja ochronie przed demencją na starość

Aktywność fizyczna w średnim wieku sprzyja ochronie przed demencją na starość

Ćwiczenia w każdym wieku przydają korzyści dla zdrowia, ale okazuje się, że te wykonywane w średnim wieku mają „moc ochronną" przed demencją w późniejszych latach.
Aktywność fizyczna w średnim wieku sprzyja ochronie przed demencją na starość [© amenic181 - Fotolia.com] - Utrzymywanie dobrej sprawności fizycznej w średnim wieku może wpłynąć na dobre zdrowie mózgu średnio 20 lat później u osób, które jeszcze nie doświadczyły zaburzeń poznawczych - mówi Qu Tian z amerykańskiego National Institute on Aging.

Uczeni monitorowali zdrowie 146 osób starszych przez ponad dziesięć lat. Uczestnicy byli regularnie poddawani badaniom wydolności sercowo-oddechowej (które sprawdzają poziom zaopatrywania organizmu w tlen za pomocą pracy serca i płuc). Stosowano także obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) w celu wykrycia zmian w objętości mózgu.

Na początku badania uczestnicy mieli średnio 69 lat, wszyscy byli zdrowi i nie odnotowano u nich żadnego osłabienia zdolności poznawczych, , lub innych neurologicznych problemów. Nie przeszli także , lub płuc, bądź nowotworu.

Na podstawie testów na bieżni, używając modelu matematycznego, autorzy ocenili, w jakiej formie byli badani, gdy mieli około 50 lat.

Odkryto, że osoby, które w wieku 50 lat były w lepszej formie, miały w późniejszym okresie życia większą objętość środkowego zakrętu skroniowego, obszaru mózgu, o którym uważa się, że ma wpływ na pamięć, język i percepcję wzrokową. Ponadto odznaczali się większą korą okołowęchową (ang. perirhinal cortex), która oddziałuje na pamięć nieświadomą (tj. „pamięć niejawną") i wykrywanie przedmiotów. Mieli także większą ilość istoty białej, której zmniejszanie się może być wczesnym objawem choroby .

Wolniejsze kurczenie dwóch części regionu kory mózgowej, czołowej i środkowej oraz zakręt obręczy kątowej oznacza lepszą sprawność krążeniowo w późnej .

Odkrycia przydają coraz liczniejszych dowodów łączących ćwiczenia fizyczne z większą objętością niektórych obszarów mózgu, niemniej jednak trudno powiedzieć czy uzyskane wyniki są podobne dla szerszej populacji biorąc pod uwagę fakt, że takie badania, jak te tutaj opisywane, obejmują zwykle zdrowszych i lepiej wyedukowanych ludzi, wskazują eksperci.

Wyniki badań opublikowano w Journals of Gerontology.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy