Strona głównaZdrowieADHD u dorosłych - często łączy się ze zbieractwem

ADHD u dorosłych - często łączy się ze zbieractwem

Dorosłe osoby z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) znacznie częściej zmagają się z zaburzeniem znanym jako zbieractwo, które może mieć poważny wpływ na jakość ich życia.
ADHD u dorosłych - często łączy się ze zbieractwem [fot. collage Senior.pl / Canva]
Prawie jedna na pięć osób z ADHD wykazywała klinicznie istotny poziom zbieractwa. Zaburzenie zwane zbieractwem to stan, który obejmuje nadmierne gromadzenie, trudności z wyrzucaniem niepotrzebnych rzeczy i bałagan. Zaburzenie może prowadzić do niepokoju lub trudności w życiu codziennym i przyczyniać się do rozwoju oraz .

Badanie, w którym wzięła udział niemal setka dorosłych z , ujawniło, że 19 proc. pacjentów wykazywało klinicznie istotne objawy zbieractwa. Wśród pozostałych 81 proc. stwierdzono nasilenie zachowań związanych z gromadzeniem rzeczy, ale nie w taki stopniu, by istotnie pogarszało to ich życie.

Równocześnie obliczono, że symptomy , nasilenia obsesyjno-kompulsywnego, perfekcjonizmu, depresji i lęku w grupie kontrolnej, bez ADHD, dotyczyło jedynie 2 proc. osób.

- Zbieractwo to znacznie więcej niż gromadzenia nadmiaru rzeczy. Osoby z tym zaburzeniem wypełniają swoje mieszkania tak dużą ilością przedmiotów i robią taki bałagan, że ma to wpływ na ich codzienne funkcjonowanie i prowadzi do osłabienia jakości życia, a także lęku i depresji - mówi dr Sharon Morein z Anglia Ruskin University.

- Ogólnie rzecz biorąc, odkryliśmy, że u osób, u których zdiagnozowano ADHD, występowało większe prawdopodobieństwo wystąpienia objawów gromadzenia się. To, ponieważ pokazuje, że gromadzenie przedmiotów nie wpływa tylko na ludzi w późniejszym życiu, na których zazwyczaj skupia się większość badaczy - uważa dr Morein.

- Nasze ustalenia wskazują również, że osoby z ADHD powinny być rutynowo badane, jeśli chodzi o zbieractwo, ponieważ zazwyczaj nie ujawniają tych problemów, mimo że mogą one zakłócać ich codzienne życie. Być może też wiele osób, które są obecnie leczone z powodu zaburzenia zbieractwa, zmaga się z niezdiagnozowanym ADHD - wyjaśnia dr Morein.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy