Strona głównaZdrowieNadmiar stresu niszczy mózg - kurczy hipokamp

Nadmiar stresu niszczy mózg - kurczy hipokamp

Nadmiar stresu ma negatywny wpływ na mózg - może powodować jego zmniejszenie.
Nadmiar stresu niszczy mózg - kurczy hipokamp [Fot. the_lightwriter - Fotolia.com] Jeśli doświadcza się silnego chronicznego stresu, skutkuje to zwiększonym poziomem kortykosteroidów, hormonów związanych w reakcjami na stres, które z kolei stają się toksyczne dla tkanek mózgu. Jeśli taki stan rzeczy przedłuża się, substancje te mogą wywoływać pewien stopień kurczenia się mózgu i sprzyjać rozwojowi demencji.

Uczeni z Wydziału Medycyny Alberta Einsteina w Nowym Jorkuodkryli, że szczególnie wrażliwy na i jest hipokamp, obszar mózgu związany z tworzeniem wspomnień i uczeniem się.

Badania, w których wzięli ludzie cierpiący na zespół stresu pourazowego, wykazały, ze u tych osób występuje zmniejszenie wielkości hipokampa na poziomie odnotowywanym u osób z demencją. Podobnie wyniki uzyskano w testach prowadzonych w Veterans Affairs Medical Center w San Francisco Veterans Affairs - wykazano, że weterani wojenni z zespołem stresu pourazowego cechują się skurczeniem mózgu względem rówieśników, którzy nie doświadczali tak poważnych form stresu.

Hipokamp (łac. hippocampus) odgrywa ważną rolę w regulacji i , ponieważ zarządza wspomnieniami. Jest też istotny dla zdolności rozwiązywania problemów oraz myślenia. Zaburzenia i uszkodzenia we wspomnianym regionie występują często w związku z chorobą Alzheimera. Na stan hipokampa wpływ ma także na styl życia - przykładowo, dowiedziono, że dieta zawierająca nadmiar może sprzyjać kurczeniu się tego regionu.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X