Strona głównaZdrowieNiebezpieczne świąteczne (prze)jedzenie strona 2 / 2

Niebezpieczne świąteczne (prze)jedzenie

strona 2 / 2


- W Święta warto też zrezygnować z gazowanych i dosładzanych napojów - są źródłem niepotrzebnych, pustych kalorii, a dodatkowo mogą powodować zgagę i wzdęcia. Zamiast nich lepiej wybrać tradycyjny domowy kompot z suszu, który wspomaga trawienie albo po prostu niegazowaną wodę mineralną - radzi lek. med. Jarosław Juska, specjalista chorób wewnętrznych z poznańskiego Szpitala Med Polonia.

Postarajmy się także nie spędzać całego czasu siedząc. Warto przynajmniej raz na jakiś czas wstać od stołu, a jeszcze lepiej wybrać się na . Podczas świątecznych posiłków róbmy też sobie przerwy. Pamiętajmy, że nasz mózg potrzebuje nawet 20 minut, żeby zarejestrować uczucie sytości.

- Zwróćmy uwagę na sygnały, które już podczas jedzenia wysyła nasz organizm. Jeśli nagle mamy poczucie duszności, robi nam się gorąco, zaczynamy się pocić lub robimy się senni, to znak, że powinniśmy odstawić talerz - mówi lek. med. Jarosław Juska.

Na ratunek żołądkowi

© Monkey Business - Fotolia.comJeśli mimo wszystko zapędzimy się w delektowaniu się smakołykami, warto wypróbować kilka domowych sposobów na złagodzenie dolegliwości gastrycznych. Częstym skutkiem przejedzenia lub spożywania dużej ilości pikantnych potraw jest , polegająca na cofaniu się kwasów żołądkowych do gardła.

- Na tę dolegliwość pomoże wypicie około pół szklanki mleka lub ciepłej przegotowanej wody, co pozwoli zobojętnić kwasy powodujące nieprzyjemne pieczenie w przełyku. Zgagę pomaga także łagodzić picie naparu z nasion siemienia lnianego. Można też zjeść garść orzechów laskowych albo - podpowiada Jarosław Juska.

Groch z kapustą, bigos i inne „ciężkie" potrawy, a także słodkie gazowane napoje to główni winowajcy w przypadku wzdęć i niestrawności. Jeśli te dolegliwości nam dokuczają, powinniśmy przede wszystkim wspomóc nasz żołądek w trawieniu. Najważniejsze, by na kilka kolejnych godzin zrezygnować z jedzenia i pić dużo niegazowanej lub przegotowanej wody.

- Łagodzić nieprzyjemne objawy pomagają także herbaty i napary ziołowe, na przykład z , rumianku lub kopru włoskiego - mówi lek. med. Jarosław Juska.

Tak charakterystyczne dla Bożego Narodzenia długotrwałe biesiadowanie przy stole nie zawsze jest niestety przyjemne dla naszego żołądka. Dlatego warto już od początku wigilijnej wieczerzy trzymać się kilku zasad. A jeśli mimo to dopadną nas żołądkowe dolegliwości? Zanim sięgniemy po preparaty z apteki wypróbujmy kilka domowych sposobów.
Strony : 1 2
 

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy