Strona głównaZdrowieŻyciowy cel pomaga w ochronie przed demencją

Życiowy cel pomaga w ochronie przed demencją

Jeśli szukasz sposobu na to, by uchronić się przed demencją, możesz to osiągnąć poprzez postawienie sobie konkretnego celu życiowego.
Życiowy cel pomaga w ochronie przed demencją Z badań wynika, że osoby, które mają jasny życiowy cel, wydają się być mniej narażone na rozwój płytek amyloidowych w mózgu uważanych za przyczynę .

W jakiś sposób cel pozwala ludziom radzić sobie z fizycznymi objawami choroby Alzheimera, mówią uczeni z Rush University Medical Center w Chicago.

Badacze przeanalizowali testy napisane przez 246 starszych ludzi, którzy później zmarli i których ciała poddano autopsji skupiając się na stanie ich mózgów.

Naukowcy określili życiowy cel jako "zamierzoną i stałą skłonność do poszukiwania sensu z doświadczenia życiowego". To jest wskaźnik dobrostanu, co przyczynia się do sposobu prowadzenia życia i podejmowania decyzji.

Aby sprawdzić na ile uczestnicy prezentowali życiowy cel, badacze przeanalizowali odpowiedzi 10-punktowego testu psychologicznego wypełnionego niegdyś przez te osoby starsze.

Wśród osób, w których mózgach zaobserwowano duże ilości amyloidu, te mające klarowny cel, wydawały się łagodniej doświadczać spadku możliwości poznawczych. Wskaźnik osłabienia w tym zakresie był o 30% wolniejszy dla osoby z wyraźnym celem w życiu w porównaniu do innych uczestników.

Opisywana zależność pozostawała w mocy także po uwzględnieniu innych czynników demencji, m. in. różnych chorób i oznak .

Nie jest jeszcze jasne, w jaki sposób posiadanie celu oddziałuje na władze umysłowe w starszym wieku. Najprawdopodobniej ten związek może mieć coś wspólnego ze zdolnościami mózgu.

Podobnie jak w przypadku mózgów dobrze wyedukowanych osób, gromadzenie się blaszek amyloidowych jest wolniejsze i w mniejszym stopniu oddziałuje na osłabienie zdolności poznawczych. Dla zobrazowania tego mechanizmu uczeni posłużyli się analogią: jeśli miasto ma więcej dróg, może w nim być więcej zablokowanych dróg, a jednocześnie istnieje możliwość dotarcia do celu...

Wyniki badania opublikowano w Archives of General Psychiatry.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy