Strona głównaZdrowieSoja pomocna w zmniejszeniu cholesterolu

Soja pomocna w zmniejszeniu cholesterolu

Znadujące się w soi białko może zmniejszyć poziom tzw. „złego cholesterolu" we krwi.
Soja pomocna w zmniejszeniu cholesterolu [Fot. sommai - Fotolia.com]
Badacze z Uniwersytetu w Toronto ustalili, że zawarte w soi białko ma zdolność obniżania poziomu LDL o 3-4 proc.

Uczeni przeanalizowali wyniki 46 badań, w których sprawdzano wpływ białka zawartego w soi na cholesterol LDL, czyli „tzw. zły cholesterol", który osadza się na ściankach naczyń krwionośnych powodując ich zwężanie, a także zatykanie. Soja, jeśli jest regularnie dostarczana w diecie, może zmniejszyć jego ilość o kilka procent, co nie jest wielką, ale znaczącą zmianą.

Niektóre produkty roślinne (orzechy i białko sojowe) oraz składniki (błonnik i sterole roślinne) zostały uznane przez FDA (Agencję Żywności i Leków, ang. Food and Drug Administration) za sprzyjające zdrowiu serca ze względu na zdolność obniżania poziomu cholesterolu. Dieta zaś jest jednym z głównych czynników decydujących o stanie zdrowia układu sercowo-naczyniowego.

pochodzi z Chin i uprawia się ją od ponad 13 tysięcy lat. Jej nasiona soi zostały wprowadzone do innych regionów Azji wieki później i dopiero na początku XX wieku zaczęto ją powszechnie stosować w diecie ludzi mieszkających na Zachodzie. Obecnie to najczęściej uprawiana na całym świecie.

Dotyczasowe badania wykazały, że soja może pomóc przy nadciśnieniu, , , astmie, zaparciach, biegunce, problemach z wątrobą, zespole jelita drażliwego, , fibromialgii, powiększonej prostacie, etc. Może też osłabić ból i sztywność stawów u osób z i spowalnianić rozwój choroby nerek. Soja jest również uznawana za pomocną w zapobiegniu różnym rodzajom .

O badaniach napisano w Journal of Nutrition:

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy