Strona głównaZdrowiePrzestań się martwić - unikniesz demencji

Przestań się martwić - unikniesz demencji

Wesołość i przyjacielskie nastawienie pomoże powstrzymać rozwój demencji.
Porzucenie ciągłego zamartwiania się i wesołe usposobienie pomogą chronić się przed demencją, wynika z badań, których ustalenia opublikował magazyn „Neurology". Uczeni odkryli, że weseli, zrelaksowani ludzie mają o połowę mniejsze ryzyko doświadczenia kłopotów z otępieniem niż ci, którzy często bywają zestresowani i rozdrażnieni.

W badaniach naukowców z Karolinska Institute w Sztokholmie wzięło udział 506 osób starszych, u których na początku nie zanotowano żadnych objawów demencji. Uczestnicy zostali poproszeni o wypełnienie szczegółowych ankiet na temat ich charakteru i stylu życia w celu oszacowania ich reakcji na stres, szybkości wpadania w gniew, skłonności do zamartwiania się, etc. Następnie monitorowano stan zdrowia partycypantów przez sześć lat i okazało się, że w tym czasie u 144 osób rozwinęła się demencja.

Uczeni obliczyli, że osoby, które były zrelaksowane i towarzyskie, miały o 50% niższe ryzyko rozwoju otępienia w porównaniu do ludzi izolujących się i łatwo stresujących.

Co ważne, uczeni wskazują, że w przeciwieństwie do czynników genetycznych, na które nie mamy wpływu, samodzielnie kreujemy własny styl życia i on też oddziałuje na stan naszego zdrowia, zarówno fizycznego, jak i mentalnego.

- Lekarze od zawsze wierzyli, że cechy osobowości są związane z ryzykiem demencji - uważa dr Susanne Sorensen, szefowa działu badań w Alzheimer's Society. - Ludzie, którzy łatwo się denerwują i nie są otwarci, powinni dołożyć wszelkich starań, aby być aktywni społecznie i zmniejszyć ryzyko tej wyniszczającej choroby. Prowadzenie aktywnego fizycznie i psychicznie życia zmniejsza ryzyko rozwoju demencji - komentuje wyniki badań dr Sorensen.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy