Strona głównaZdrowiePrześpij nadwagę

Prześpij nadwagę

Badania pokazują, że kiepski sen może sprawić, iż następnego dnia odczuwa się większy głód. Pomysł, że można schudnąć przez sen, brzmi jak daleko idąca obietnica szczególnie dla tych, którzy angażują się w wyczerpujące treningi i stosują restrykcyjne diety, by stracić na wadze. Uczeni nie zalecają snu jako substytutu działań odchudzających, ale nocny odpoczynek okazuje się mieć ważne znaczenie dla wagi.
Prześpij nadwagę Z nowych danych Uniwersytetu w Uppsali (Szwecja) wynika, że jakkolwiek podczas snu nie spala się większej liczby kalorii, to niedostatek odpoczynku czy jego zaburzenia może powodować przybieranie na wadze.

W badaniach wzięło udział 12 młodych mężczyzn. Naukowcy zauważyli, że zaledwie po jednej nocy kiepskiego snu uczestnicy nie tylko spalali mniej kalorii następnego dnia, ale notowano u nich podwyższony poziom głodu. Przeprowadzono też obrazowanie rezonansu magnetycznego i okazało się, że u niewyspanych mężczyzn badania wykazały wysoki poziom aktywacji w obszarze mózgu, który odpowiada za odczuwanie głodu.

Związek między zaburzeniami snu a ryzykiem tycia ustalono dawno temu, ale w tym badaniu udało się zidentyfikować konkretny region mózgu, które stały się nadmiernie aktywne, gdy rano po nieprzespanej nocy pokazano uczestnikom zdjęcia żywności.

Naukowcy podkreślają, że poziom stresu i niedospanie były kluczowymi czynnikami sprawiającymi, że ludzie czują się bardziej głodni. Mając na uwadze, że brak snu jest coraz większym problemem we współczesnym społeczeństwie, wyniki mogą wyjaśnić, dlaczego złe nawyki snu wpływają na ryzyko przybierania na wadze w dłuższej perspektywie, wyjaśniają badacze. Testy pokazują, że aby utrzymać stabilną i zdrową wagę ciała, trzeba spać około ośmiu godzin każdej nocy.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy