Strona głównaZdrowieProgram Edukacyjny Rak piersi od A do Z - podsumowanie i perspektywy

Program Edukacyjny Rak piersi od A do Z - podsumowanie i perspektywy

2 października br. w Centrum Edukacyjno-Terapeutycznym przy Centrum Onkologii w Warszawie odbyła się konferencja prasowa podsumowująca Ogólnopolski Program Edukacyjny „Rak piersi od A do Z”. W ramach projektu, który rozpoczął się w 2006 roku, zorganizowano regionalne spotkania edukacyjne w dziesięciu miastach. Po raz pierwszy specjaliści wyruszyli w Polskę, angażując lokalne społeczności. W 2008 roku w ramach Programu odbędą się kolejne trzy seminaria. Przedsięwzięcie, zainicjowane przez Stowarzyszenie „Amazonki” Warszawa – Centrum, zostało objęte patronatem Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” oraz Polskiej Unii Onkologii. Spotkanie prasowe zainaugurowało obchody „Października – Ogólnopolskiego Miesiąca Walki z Rakiem”.
Program Edukacyjny Rak piersi od A do Z - podsumowanie i perspektywy [© Arto - Fotolia.com] Ogólnopolski Program Edukacyjny „Rak piersi od A do Z” to cykl regionalnych spotkań edukacyjnych w całej Polsce, w których uczestniczą członkinie Unii Wojewódzkich Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”. Od momentu inauguracji w 2006 roku, Program objął swym zasięgiem 10 miast: Warszawę, Poznań, Szczecin, Białystok, Kraków, Łódź, Toruń, Wrocław, Katowice i Kielce. W seminariach wzięło udział blisko 2000 Amazonek.

W trakcie zjazdów eksperci omawiali metody rozpoznawania objawów raka piersi, zagadnienia związane z nowoczesnymi technikami zabiegów plastycznych i rekonstrukcyjnych po amputacji piersi. Tematem spotkań była także relacja pomiędzy pacjentem a lekarzem. Stały element seminariów stanowiły wykłady dr. Janusza Medera, prezesa Polskiej Unii Onkologii, poświęcone problematyce chorób nowotworowych m.in. w kontekście wyzwań dla społeczności lokalnych.

Istotną częścią spotkań były również panele prowadzone przez ks. Arkadiusza Nowaka, prezesa Instytutu Praw Pacjenta Edukacji Zdrowotnej, podczas których przedstawiano prawa pacjentek i wyjaśniano zawiłe realia związane z dostępem do nowoczesnego leczenia w Polsce. Pośród prelegentów znajdowali się także lekarze-specjaliści z poszczególnych regionów oraz przedstawiciele społeczności lokalnych zajmujących się polityką zdrowotną.

Po raz pierwszy edukacja prowadzona była bezpośrednio w regionach. Dotychczas szkolenia wymagały dojazdu na centralne, ogólnopolskie zjazdy o ograniczonej liczbie uczestników. Tym razem koncepcja spotkań polegała na tym, że to specjaliści odwiedzali Amazonki w różnych częściach kraju. Zalety takiej formuły podkreślały same uczestniczki. Za sprawą regionalnych szkoleń liczba wyedukowanych pacjentek znacznie wzrosła. Dzięki nim Amazonki będą mogły swobodnie i świadomie rozmawiać z lekarzami. Na podkreślenie zasługuje również aspekt integracyjny Programu.
 
Strony : 1 2

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 22:31:00, 04-10-2007 babciela

    Wyobrazcie sobie ze oni narzekaja ze to bardzo duzo,bo oprocz tego place skladkiw ichniejszych kasach chorych i to bardzo rozne -od niskich-za co maja minimalny koszyk swiadczen do super wysokich
  • 22:33:08, 04-10-2007 Anielka

    No my tez placimy niemale w stosunku do naszych zarobkow,emerytu i rent a i tak w wiekszosci leczymy sie prywatnie.Spokojnej n ocy zycze.
  • 22:35:38, 04-10-2007 babciela

    Anielko nigdzie nie jestem inaczej traktowana,niz Wy bo W ogole nie chodze do lekarzy w mysl maksymy-medice cura te ipsum.Moja rodzina tez nie jest inaczej traktowana -popelniono nawet paskudny blad sztuki w diagnostyce mojej wnuczki.To byloby na tyle
  • 22:37:34, 04-10-2007 babciela

    przykro mi ale relatywnie do naszych zarobkow placimy duza mniejsza skladke niz nasi zachodni sasiedzi
  • 22:38:10, 04-10-2007 Anielka

    Jezlei powiedzialam o jedno słowo za dużo,przepraszam.
  • 22:47:47, 04-10-2007 babciela

    Jedynie systemCzechow zdal egzamin-nie ma zupelnie praktyk prywatnych,skladkin sa nieco wieksze niz u nas,badania sa wykonywane natychmiast.Lekarze zarabiaja duzo,ale na zachodzie nie spotyka sie zupelnie Czechow lekarzy
  • 22:49:06, 04-10-2007 babciela

    Ach,nie masz za co przepraszac.Kazdy ma swoje zle czy lepsze doswiadczenia z ta nasza sluzba zdrowia

Strony : 1 2 3

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy