Strona głównaZdrowieOtyłość znacznie zmniejsza szanse na zdrową starość

Otyłość znacznie zmniejsza szanse na zdrową starość

Zyskiwanie na wadze przysparza nie lada kłopotów - może zmniejszyć szanse na zdrową jesień życia o niemal 80%, przekonują naukowcy.
Duma kobiet w średnim wieku, którym udaje się utrzymać przez całe życie tę samą wagę nie jest bezzasadna. Nawet, jeśli w pewnym stopniu wynika z próżności, warto ją tolerować, bowiem odpowiednie BMI okazuje się być bardzo pożyteczne, szczególnie w starszym wieku, informują naukowcy z Harvard University.

Uczeni przekonują, że istnieją realne korzyści zdrowotne z utrzymywania stałej wagi. Z raportu ich badań opublikowanego na łamach British Medical Journal wynika, że im więcej kilogramów przybywa danej osobie na przestrzeni od osiemnastego roku życia po wiek średni, tym mniejsze ma ona szanse na długie i zdrowe życie.

Medycy przeanalizowali dane zebrane od ponad 17 tysięcy kobiet w średnim wieku. Zdefiniowano „udany proces starzenia" jako stan u pań po siedemdziesiątce, u których nie zanotowano przewlekłych chorób, znacznego osłabienia zdolności poznawczych i kłopotów ze zdrowiem fizycznym lub psychicznym.

Za szczupłe panie uznano te z BMI poniżej 22.9, a otyłe - z BMI 30+. U przedstawicielek tej drugiej grupy szanse na wspomniany „udany proces starzenia" było o 79% niższe w porównaniu do szczupłych kobiet.

Naukowcy obliczyli, że każdy kilogram, o jaki wzrośnie waga kobiety po 18 roku życia, o 5% zwiększa ryzyko kłopotów zdrowotnych w jesieni życia. Ponadto, panie, które w młodości borykały się z problemem nadwagi, są bardziej narażone na takie schorzenia, jak choroba wieńcowa czy nowotwór.

Dane zebrane przez badaczydowodzą, że utrzymanie zdrowej wagi w wieku dojrzałym daje większe szanse na przeżycie jesieni życia w dobrym zdrowiu.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 21:07:15, 06-10-2009 jip

    Cytat:
    lucynna
    Sama otyłość już wskazuje,że jest coś nie tak. Ważyłam 30 kg za dużo i wiem jak to jest. Nie sadzę ,żeby estetyka nie odgrywała roli. Jesli nogi muszą nosić 30 kg więcej, więc się męczą. W żyłach odkłada się tłuszcz, więc i serce i reszta żył się odzywają. Nie znam otyłych zdrowych. Pewnie są jakies wyjątki potwierdzające regułę.
    Szczupli chorzy. Nic dziwnego. Prawidłowa waga nie gwarantuje zdrowia. Geny, prawidłowe odżywianie, stresy , powietrze i jeszcze wiele czynników decyduje o naszej odporności na choroby. Warto być szczupłym.
    No to nosiłaś worek cementu przed sobą, też to miałem i tyle nosiłem, a jakie kłopoty z paznokciami nożnymi, sznurowadłem, przy pełnej lustrzycy:

    albo;
    ... zobacz więcej
  • 23:46:11, 11-10-2009 Wieslaw_ww

    Ja niczym się nie przejmuję, żadnym przeziębieniem, katarem czy bólem głowy. Zauważyłem jeszcze, że wzrok mi się od picia tranu polepsza.
  • 23:46:56, 11-10-2009 Wieslaw_ww

    Ja niczym się nie przejmuję, żadnym przeziębieniem, katarem czy bólem głowy. Zauważyłem jeszcze, że wzrok mi się od picia tranu polepsza.

Strony : 1 2

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć