Strona głównaZdrowieOdczuwasz stres? Daj temu upust, to zdrowsze...

Odczuwasz stres? Daj temu upust, to zdrowsze...

Próbujesz się uśmiechać w stresujących sytuacjach? Poczujesz się od tego jeszcze gorzej.
Odczuwasz stres? Daj temu upust, to zdrowsze... [©  ra2 studio - Fotolia.com] Niektórzy publicznie wyrażają emocje nie ukrywając zmartwienia lub nawet wybuchając płaczem, inni zaś wolą trzymać swoje emocje w tajemnicy. Ale według nowego badania opublikowanego w Psychological Science utrzymywanie w ryzach może nie być tak dobre, jak się o tym myśli.

Badacze skoncentrowali się w szczególności na pewnego rodzaju zachowaniach, w których ludzie przeżywający stres próbowali osłabić go przez „przewartościowanie" swoimi przemyśleniami na temat sytuacji. To „ponowne oszacowanie" polega na myśleniu o stresorze w inny sposób. Na przykład, jeśli doświadcza się stresu, ponieważ ktoś bliski jest chory, można spróbować zobaczyć sytuację w bardziej pozytywnym świetle, np. być wdzięcznym za czas spędzany z tą osobą.

Aby sprawdzić, jak skuteczna jest to strategia, naukowcy poprosili grupę przypadkowych ludzi, którzy w ostatnim czasie doświadczyli stresującego wydarzenia życiowego, o wzięcie udziału w ankiecie online. U tych osób zmierzono poziom i życiowego . Tydzień później uczestnicy udali się do laboratorium w celu wykonania testu mierzącego ich możliwości ponownej oceny.

Okazało się, że umiejętności uczestników przewartościowania stresora były najbardziej korzystne, gdy przeżywany stres był poza ich kontrolą, np. w przypadku choroby męża lub żony. Jednakże u uczestników doznających stresory będące pod ich kontrolą - np. przy gorszych wynikach w pracy - próba przewartościowania tych sytuacji skutkowała nasileniem się oznak depresji. Kiedy stresory są sterowalne, wydaje się, że zdolności do ponownej oceny są nie tylko mniej korzystne, ale wręcz mogą być szkodliwe, mówią uczeni.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy