Strona głównaZdrowieOdchudzaj się z sercem i dla serca: Światowy Dzień Walki z Otyłością

Odchudzaj się z sercem i dla serca: Światowy Dzień Walki z Otyłością

WHO mówi o epidemii otyłości - na świecie co roku z powodów powiązanych z nią i nadwagą umiera 2,6 miliona ludzi. Otyłość w szybkim tempie stała się jednym z głównych zagrożeń zdrowotnych we współczesnym świecie. To już nie problem estetyczny lecz poważny problemem medyczny. W Polsce aż 46% społeczeństwa ma problem z prawidłową wagą ciała. Czy zatem problem nadwagi i otyłości można zlekceważyć? Można, lecz czy warto? Konsekwencje nieprawidłowej wagi ciała są poważne: zawał serca, udar mózgu, cukrzyca, choroby zwyrodnieniowe stawów etc. Żadna grupa społeczna nie jest wolna od otyłości, lecz co gorsze problem otyłości coraz częściej dotyczy dzieci i młodzieży.
Odchudzaj się z sercem i dla serca: Światowy Dzień Walki z Otyłością Statystyki Światowej Organizacji Zdrowia są zatrważające - na świecie ok. 2 mld osób ma nadwagę, a 500 milionów cierpi na otyłość. Problemy z prawidłową wagą mogą wiązać się ze zmianami zachodzącymi w naszym organizmie wraz z wiekiem. Tylko 2% z nas ocenia siebie jako otyłych, tymczasem w Polsce blisko 60% osób powyżej 50. roku życia cierpi na nadwagę, a i tak zaliczani jesteśmy do szczuplejszych narodów europejskich. Paradoksalnie liczne dane wielu przeprowadzanych statystyk rosną, pomimo tego, że miliony ludzi na świecie walczy z otyłością.

Według badań większość dorosłych otyłych w Polsce to mężczyźni. W przedziale wiekowym od 15 do 49 lat aż o 10% więcej jest otyłych mężczyzn niż kobiet. Zaczynają on przybierać na wadze już po trzydziestce: wśród nich ponad połowa mężczyzn ma jeszcze prawidłową wagę, niemniej z czasem tyją i oni. Wśród kobiet odsetek otyłych rośnie po 40 roku życia, ale wciąż 66% w tym wieku utrzymuje wagę w normie.

W Polsce 29% kobiet i tylko 6% mężczyzn próbuje walczyć z nadwagą i otyłością. A trzeba pamiętać, że każdy zrzucony kilogram odciąża serce!

Niestety sytuacja związana z problemem nadwagi, otyłości w lawinowym tempie narasta wśród dzieci i młodzieży. Ponieważ, my Polacy niechętnie poddajemy się restrykcjom żywieniowym, a odsetek osób deklarujących stałą aktywność fizyczną wciąż utrzymuje się na przerażająco niskim poziomie, dlatego przyszłość zdrowotna naszego społeczeństwa rysuje się w ciemnych kolorach i powinna skłaniać gremia odpowiedzialne za zdrowie społeczeństwa do skutecznych i długoterminowych działań profilaktycznych i świadomościowych.

Na początek przyjrzyjmy się jednak istocie problemu. O otyłości można mówić, kiedy w organizmie dochodzi do gromadzenia się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej, co niekorzystnie wpływa na stan zdrowia i zwiększa ryzyko śmiertelności.

Otyłość można zdiagnozować za pomocą kilku wskaźników tj.: obwodu talii (OT), wskaźnika masy ciała (BMI – Body Mass Index, BMI > 30), wskaźnika talia-biodra (WHR – Waist to hip ratio).

Wysokokaloryczna dieta, przetworzona żywność bogata w tłuszcz (którego nota bene nie widzimy), słodycze, którymi lubimy „zajadać” stres i nudę, siedzący tryb życia sprawiają, że liczba osób z nadwagą i otyłością z dnia na dzień rośnie. Wśród jej przyczyn możemy wymienić czynniki:
  • dziedziczne ( genetyczne),
  • fizjologiczne,
  • psychologiczne,
  • oraz związane z prowadzonym trybem życia.
Otyłość dzielimy na postać pierwotną i wtórną. Ta pierwsza wynika z zachwiania bilansu kalorycznego (energetycznego) czyli energii wydatkowanej i dostarczanej wraz z pożywieniem. Mamy w tym przypadku do czynienia z tzw. dodatnim bilansem energetycznym. Otyłość wtórna zaś jest następstwem chorób powodujących zaburzenie równowagi metabolicznej organizmu.

Mając na uwadze stale zwiększającą się częstotliwość przypadków otyłości oraz jej groźne i namacalne konsekwencje zdrowotne, konieczne wręcz jest abyśmy wszyscy stanęli twarzą w twarz ze skalą problemu i podjęli aktywne działania profilaktyczne.

Między innymi ze względu na skalę problemu na stałe do kalendarza został wpisany Światowy Dzień Walki z Otyłością, który przypada 24 października.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy