Strona głównaZdrowieJedz mniej, by żyć dłużej

Jedz mniej, by żyć dłużej

Naukowcy są bliżej zrozumienia, dlaczego odpowiednia dieta może wydłużyć życie. Wraz z upływem lat potrzebujemy mniejszej ilości kalorii, ale wielu z nas w dojrzalszym wieku je tyle samo posiłków, mówią uczeni. Badania wskazują, że zmniejszenie ilości spożywania kalorii może spowolnić proces starzenia, a także rozwój chorób, takich jak cukrzyca typu 2 i nowotwory.
Jedz mniej, by żyć dłużej Testy dowiodły, że małpy żyły kilka lat dłużej niż zwykle kiedy podawano im karmę stopniowo zmniejszając w niej zawartość cukru i białka, ale zachowując dawki witamin i minerałów. Efekty przedłużenia życia po zmniejszeniu ilości pożywienia dla starszych organizmów uzyskano także w przypadku grzybów i owadów.

Nie było jednak jasne, dlaczego zmniejszenie lub ograniczenie kalorii może pomóc osiągnąć długowieczność. Teraz naukowcy z Uniwersytetu w Gothenburgu wskazali enzym, zwany peroksyredoksyną, który w sytuacji ograniczenia kalorii, pozostaje aktywny, co ma przełożenie na wydłużanie życia danego organizmu. Wydaje się, że enzym jest kluczowy w zapobieganiu związanym z wiekiem uszkodzeniom genetycznym.

Uczeni odkryli rolę enzym rolę odnotowując, że ograniczenie kalorii wiązało się z długowiecznością, gdy enzym pozostawał aktywny; nie stwierdzono jednocześnie dłuższego życia, kiedy enzym był nieaktywny.

Okazało się, że peroksyredoksyna pomaga zapobiec uszkodzeniom białek, które mogą prowadzić do rozmaitych problemów zdrowotnych, m. in. choroby Alzheimera lub Parkinsona. Ponadto, kiedy enzym jest nieaktywny, może prowadzić do różnych wad genetycznych i chorób, w tym raka.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy