Strona głównaZdrowieGrubsze nogi to... niższe ryzyko nadciśnienia

Grubsze nogi to... niższe ryzyko nadciśnienia

Osoby o grubszych nogach (gdy wyższy procent tkanki tłuszczowej gromadzi się właśnie w kończynach) są mniej narażone na nadciśnienie niż pozostali.
Grubsze nogi to... niższe ryzyko nadciśnienia [fot. Engin Akyurt from Pixabay]
Wspomniane ustalenia są kolejnym elementem dyskucji na temat wpływu nie tylko ilości tkanki tłuszczowej, ale i jej rozłożenia w ciele na poziom ciśnienia krwi.
Z całą pewnością wiemy, że tłuszcz wokół talii jest szkodliwy dla zdrowia, nie można jednak tego samego powiedzieć o tkance tłuszczowej w nogach. W tym przypadku nie jest to nic negatywnego, a może nawet chronić przed nadciśnieniem - mówi Aayush Visaria z Rutgers New Jersey Medical School.
Uczeni przeanalizowali częstość występowania trzech rodzajów w stosunku do odsetka tkanki tłuszczowej w nogach u prawie 6 tysięcy ludzi w średnim wieku. Z nadciśnienie uznawano ciśnienie powyżej 130/80 mm Hg.

Za pomocą skanów rentgenowskich mierzono w nogach i wyniki porównano z ogólnym poziomem tkanki tłuszczowej ciała. Uczestnicy z wyższym odsetkiem tłuszczu w kończynach dolnych rzadziej niż pozostali cechowali się różnymi rodzajami zbyt wysokiego ciśnienia krwi. Jak ustalono:
  • uczestnicy z wyższym odsetkiem tłuszczu w nogach cechowali się ogólnie o 61 proc. niższym prawdopodobieństwem zarówno podwyższonego skurczowego, jak i rozkurczowego ciśnienia;
  • większa ilość tłuszczu w nogach oznaczała o 53 proc. niższe prawdopodobieństwo zbyt wysokiego rozkurczowego ciśnienia krwi i 39 proc. niższe ryzyko nadmiernego ciśnienia skurczowego;
Po uzwględnieniu rozmaitych czynników, takich jak wiek, płeć, pochodzenie etniczne, edukacja, palenie papierosów, spożywanie alkoholu, poziom cholesterolu i tłuszczu w talii, ryzyko nadciśnienia tętniczego było nadal niższe wśród uczestników z wyższym odsetkiem tłuszczu w nogach.
Jeśli wyniki te zostaną potwierdzone przez większe badania i da się tu zastosować łatwe metody pomiaru, może to wpłynąć na opiekę nad pacjentem. Tak jak jest stosowany do szacowania tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej, obwód uda może być przydatnym narzędziem - mówi Aayush Visaria.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy