Strona głównaZdrowieDieta bezmleczna

Dieta bezmleczna

Nietolerancja mleka często dotyczy małych dzieci, znaczna część z nich z wiekiem zaczyna lepiej reagować na produkty mleczne. Bywa jednak tak, że mleka nie mogą spożywać osoby dorosłe, wówczas konieczne jest ścisłe przestrzeganie zasad diety bezmlecznej.
Alergia na mleko jest w rzeczywistości alergią na jego białka, jednym z powodów nie tolerancji produktów mlecznych przez dorosłych może być niepicie mleka we wczesnym okresie życia. Organizm osoby, która od początku życia nie piła mleka nie wytwarza enzymu laktozy lub wytwarza go w niewystarczającej ilości. W takiej sytuacji można sięgać po produkty mleczne, które nie są produkowane z mleka słodkiego, np. mleczne napoje fermentowane.

Głównym problemem osób, które ze względów zdrowotnych muszą wykluczyć ze swojej diety wszystkie produkty mleczne jest dostarczenie do organizmu wapnia oraz witamin, które znajdują się właśnie w mleku. Bardzo ważne jest dostarczanie witaminy D. Niedobory tej witaminy oraz wapnia mogą prowadzić do rozwoju tężyczki, próchnicy, osteoporozy. W celu uniknięcia tych chorób do codziennej diety włączyć należy: kasze, soje, fasolkę, szpinak, orzechy włoskie, pieczywo pełnoziarniste, buraki, ryby, jajka. Niedobory wapnia można uzupełnia stosując dostępne w aptekach suplementy diety. Doskonałym i łatwo dostępnym źródłem witamin mikro i makroelementów są wody mineralne.

W celu poprawienia wchłaniania wapnia z produktów takich jak kasze, rośliny strączkowe, czy ryby dobrze jest spożywać je w połączeniu z mięsem. W mięsie zwarta jest bowiem arginina, która wspomaga proces wchłaniania.

Osoby, których organizm nie toleruje mleka musza pamiętać, że jest ono składnikiem wielu produktów: ciastek, lodów, deserów, dlatego zawsze należy zapoznawać się z etykietą dołączoną do kupowanego produktu.

Marta Wasiak / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Alergia / Alergie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Alergia to choroba wywoływana reakcją układu odpornościowego na określone substancje, na przykład pyłki, kurz, jad pszczeli, czy sierść zwierząt domowych. Choroby wywołane przez alergeny stały się bardzo częstym zjawiskiem w ciągu ostatniego półwiecza. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy