Strona głównaZdrowieOpieka nad wnukiem zmniejsza ryzyko demencji

Opieka nad wnukiem zmniejsza ryzyko demencji

Zazwyczaj babcie i dziadkowie bardzo cenią sobie czas spędzany z wnukami. Okazuje się jednak, że mogą liczyć nie tylko na emocjonalne korzyści z budowania relacji z najmłodszymi w rodzinie - ustalono, że opieka nad wnukiem zmniejsza ryzyko demencji.
Opieka nad wnukiem zmniejsza ryzyko demencji [Fot. Viacheslav Iakobchuk - Fotolia.com] Opieka nad wnukiem ma wpływ na poprawę zdolności umysłowych i osłabia ryzyko otępienia u kobiet po , mówią badacze z Women's Health Aging Project w Australii.

W testach wzięło udział 180 kobiet w wieku pomenopauzalnym, które jeden dzień w tygodniu poświęcały na zajmowanie się wnukami. Ustalono, że te panie mogą liczyć na niższe ryzyko i innych w porównaniu do pozostałych rówieśniczek.

Co istotne, czas spędzany w wnukami musi być ograniczony, tzn. nie może wypełniać większości dni w tygodniu. Jeśli opieka jest długa i wymagająca, daje odwrotne skutki, czyli zwiększa prawdopodobieństwo kłopotów poznawczych. Panie, które zajmowały się wnukami przez pięćdni w tygodniu, były bardziej narażone na różne formy .

Dlaczego jeden dzień w tygodniu poświęcony wnukowi ma działanie ochronne? Przede wszystkim zapobiega poczuciu izolacji, które sprzyja depresji i demencji. Poza tym jest ciekawym, ale nie nadmiernym wyzwaniem, wiec stymuluje umysł, mówią autorzy badań.

Z danych WHO wynika, że na całym świecie na demencję choruje około 47 milionów osób. Każdego roku diagnozuje się 9,9 milionów nowych przypadków. Najpowszechniejszą formą otępienia jest choroba Alzheimera, która dotyczy 60-70 proc. wszystkich pacjentów. Demencja jest jedną z głównych przyczyn i niesamodzielności osóbi starszych na całym świecie.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X