Strona głównaZdrowieĆwiczenia pomagają regulować apetyt

Ćwiczenia pomagają regulować apetyt

Niektóre badania wskazują, że ćwiczenia prowadzą do przejadania się z powodu nasilenia apetytu lub usprawiedliwienia dodatkowego posiłku, inne testy pokazują, że ćwiczenia regulują głód i mogą pomóc w ograniczeniu przejadania się. Nowe badania dowodzą, że ćwiczenia są czynnikiem ochronnym, tzn. pomagają przestrzegać programu dietetycznego.
Ćwiczenia pomagają regulować apetyt [fot. Chaiwat Taweewiwatkul from Pixabay]
- Prawie wszystkie behawioralne programy zalecają ze względu na korzyści zdrowotne z wysiłku, ponieważ zużywa on energię, czyli spala kalorie - mówi Rebecca Crochiere, autorka badania. - Co ciekawe, nasze testy sugerują, że ćwiczenia mogą również pomóc w o obniżonej kaloryczności, być może dzięki lepszej regulacji apetytu i zachowań żywieniowych. To kolejny powód do podejmowania treningów, jeśli ktoś chce schudnąć - dodaje Crochiere.

Jak się okazało, ćwiczenia chronią przed przejadaniem się. Kiedy uczestnicy nie podejmowali wysiłku, ryzyko przejadania się w kolejnych godzinach wynosiło 12 procent. Gdy z kolei wykonywali ćwiczenia przez 60 minut, ryzyko spadło o ponad połowę, do pięciu procent. Na każde dodatkowe 10 minut ćwiczeń prawdopodobieństwo przejadania się zmniejszało się o jeden procent w ciągu kilku godzin po ćwiczeniach.

Takie wyniki uzyskano na podstawie danych 130 uczestników, którzy wypełniali dokładne ankiety dotyczące ich diety i nosili urządzenia monitorujące ich aktywność fizyczną.

Według autorów wpływ ćwiczeń na zachowania żywieniowe może zależeć od intensywności treningu, przy czym lekki wysiłek wykazywał najsilniejsze działanie ochronne przed przejadaniem się.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy