Strona głównaZdrowieChcesz zmniejszyć stres? Zmywaj naczynia...

Chcesz zmniejszyć stres? Zmywaj naczynia...

Zmywanie stosu naczyń po długim dniu wydaje się być czymś dalekim od relaksu. Tymczasem to właśnie całkiem dobry sposób na zmniejszenie stresu.
Chcesz zmniejszyć stres? Zmywaj naczynia... [fot. Pixabay]
Na Florida State University odkryto, że uważne mycie naczyń uspokaja umysł i osłabia .

W ramach badań sprawdzono, czy zmywanie naczyń może być swoistą „praktyką kontemplacyjną", która wywołuje pozytywny stan będący medytacyjną metodą skupiania uwagi na emocjach i myślach danej chwili.

- Szczególnie interesowało mnie, w jaki sposób przyziemne codzienne czynności mogą być wykorzystane do wywoływania stanu uważności, a tym samym do zwiększenia ogólnego poczucia - mówi Adam Hanley z Florida State University.

Po przeprowadzeniu testów z udziałem ponad 50 osób, odkryto, że osoby uważnie zmywające - te, które skupiały się na zapachu płynu, ciepła wody, dotyku naczyń - cechowały się osłabieniem nerwowości o 27 procent i wzrostem poczucia zainspirowania o 25 proc. Grupa kontrolna zaś nie odniosła żadnych korzyści.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy