Strona głównaZdrowieBrokuły, kapusta, rzepa dostarczają związków, które mogą wyleczyć raka

Brokuły, kapusta, rzepa dostarczają związków, które mogą wyleczyć raka

Brokuły, kapusta, rzepa i gorczyca - ich codzienne jedzenie chroni przed większością nowotworów.
Brokuły, kapusta, rzepa dostarczają związków, które mogą wyleczyć raka [fot. Gergely Meszárcsek from Pixabay]
Wymienione rośliny mogą pomóc nam uchronić się przed rakiem, a w przypadku osób, które zachorują na nowotwór, te same warzywa mogą ostatecznie okazać się lekarstwem.

Teksańscy uczeni zalecają stosowanie pochodnych DIM, czyli diindolilometanu, naturalnego związku otrzymywanego z niektórych warzyw, w leczeniu raka.

- Wykorzystaliśmy naturalny związek, który, jak pokazały badania, zapobiega nowotworom, i opracowaliśmy kilka innych analogicznych substancji - mówi dr Steve Safe, autor badań.

Naukowcy opatentowali DIM i jest już dostępny na rynku jako naturalny suplement zapobiegający nowotworom i leczący problemy zdrowotne związane z estrogenami.

- DIM to silna substancja. Jak odkryliśmy, jest skuteczny w walce z różnymi nowotworami - podkreśla dr Safe.

Pierwszy postęp w badaniach nad wykorzystaniem chemicznie zmienionego DIM z nastąpił, gdy w badaniach laboratoryjnych zahamowano wzrost komórek raka piersi.

Późniejsze testy wykazały, że związek ten hamuje także wzrost komórek , , pęcherza moczowego i - i to zarówno w hodowli komórkowej, jak i w badaniach na szczurach laboratoryjnych.

Eksperci zaczęli się zastanawiać, czy podobne związki można by opracować, by leczyć raka. Przyjrzeli się mechanizmowi - temu, jak DIM blokuje wzrost komórek nowotworowych - i odkryli, że celem jest tu PPAR gamma, białko bardzo aktywne w komórkach tłuszczowych.

PPAR gamma ulega nadekspresji w wielu komórkach nowotworowych i stanowi potencjalny cel dla nowych leków. Naturalny DIM zmodyfikowano i otrzymano serię związków, które celują w PPAR gamma oraz powstrzymują rozwój raka.

- Co ważne, w badaniach na myszach leczenie to wydaje się mieć minimalne skutki uboczne lub nie ma ich wcale; po prostu zatrzymuje wzrost guza - mówi dr Safe.

- Obecnie wygląda to obiecująco w komórkach nowotworowych i na zwierzętach. Potrzebujemy przyszłych badań na ludziach, aby sprawdzić, czy jest to korzystne również dla ludzi - dodaje.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy