Strona głównaChorobyZaburzenia odżywiania zwiększają prawdopodobieństwo prób samobójczych

Zaburzenia odżywiania zwiększają prawdopodobieństwo prób samobójczych

Zaburzenia odżywiania mogą być tak nasilone, że bardzo utrudniają codzienne życie, znacznie zmniejszają jego jakość i mogą wiązać się z podejmowaniem prób samobójczych.
Zaburzenia odżywiania zwiększają prawdopodobieństwo prób samobójczych [fot. Hasty Words z Pixabay]
Badania przeprowadzone przez uczonych ze State University of New York wykazały, że jedynie połowa osób z szuka profesjonalnej pomocy, dolegliwość ta jest natomiast bardzo groźna nie tylko dla fizycznego zdrowia i życia, ale także ma związek z pięcio-, a nawet sześciokrotnie wyższym ryzykiem dokonywania prób odebrania sobie życia niż w przypadku ludzi wolnych od tych chorób.

W badaniach wzięło udział ponad 36 tysięcy ludzi dorosłych. Jak ustalono, jedynie połowa z ludzi z zaburzeniami odżywiania (z jadłowstrętem psychicznym, bulimią lub kompulsyjnym objadaniem się) szukała jakiejkolwiek pomocy w związku z doświadczanymi problemami. Ponadto mniej niż 30 proc. chorych poszukiwało pomocy u jakiegoś terapeuty czy psychologa.

Badacze odkryli też, że ludzie zmagający się z zaburzeniami odżywiania odznaczali się ryzykim proby samobójczej wyższym o pięć do sześciu razy w porównaniu do zdrowych uczestników. Najwyższe prawdopodobieństwo targnięcia się na swoje życie cechowało pacjentów z (jadłowstrętem psychicznym). Według autorów może to wynikać z silnych symptomów depresyjnych, których zwykle doświadczają osoby chore na zaburzenia odżywiania.

Zaburzenie odżywiania jest definiowane jako nieprawidłowe nawyki żywieniowe, które negatywnie wpływają na zdrowie fizyczne lub psychiczne. Obejmują one, poza wspomnianymi powyżej, zaburzenie Pica (obejmujące kompulsywne jedzenie produktów nieprzetworzonych lub substancji, które nie są żywnością), merycyzm (bezwiedne zwracanie niewielkich porcji jedzenia z żołądka (zwykle około 20 minut po jedzeniu), unikanie/ograniczanie przyjmowania pokarmów (avoidant/restrictive food intake disorder, ARFID). Wszystkim tym chorobom zazwyczaj towarzyszą , i nadużywanie różnych używek.

Przyczyny zaburzeń odżywiania nie są jasne. Wydaje się, że w ich rozwoju odgrywają zarówno czynniki biologiczne, jak i środowiskowe. Uważa się również, że promowanie bardzo szczupłej sylwetki w popkulturze sprzyja rozwojowi wspomnianych zaburzeń.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy