Strona głównaChorobyRemisja cukrzycy - dieta niskowęglowodanowa da taki efekt

Remisja cukrzycy - dieta niskowęglowodanowa da taki efekt

Pacjenci z cukrzycą typu 2, którzy przez sześć miesięcy przestrzegali ścisłej diety niskowęglowodanowej, doświadczali znaczącej remisji choroby, mówią medycy.
Remisja cukrzycy - dieta niskowęglowodanowa da taki efekt [fot. Reinhard Thrainer from Pixabay]
Naukowcy przyznają, że większość korzyści zmniejszyła się po 12 miesiącach, ale twierdzą, że lekarze mogliby rozważyć krótkotrwałą rygorystyczną w leczeniu cukrzycy typu 2, aktywnie monitorując i dostosowując leki przeciwcukrzycowe w razie potrzeby.

Cukrzyca typu 2 jest coraz powszechniejszą chorobą na całym świecie, a dieta jest uznawana za istotny element jej leczenia.

Pozostaje jednak niepewność co do tego, jaki sposób odżywiania się wybrać, a poprzednie testy dały mieszane wyniki.

Teraz oceniono skuteczność i bezpieczeństwo diet niskowęglowodanowych (LCD) i diet bardzo niskowęglowodanowych (VLCD) u osób chorych w porównaniu z dietami kontrolnymi ().

Dieta nieskowęglowodanowa została określona jako taka, w której mniej niż 26 proc. dziennej ilości kalorii pochodzi z węglowodanów. W przypadku diety bardzo nisko węglowodanowej 10 proc. kalorii jest z węglowodanów. Obydwa sposoby odżywiania się stosowano przez co najmniej 12 tygodni u diabetyków w wieku 47-67 lat.

Zarówno po sześciu, jak i po dwunastu miesiącach od zakończenia diety odnotowano remisję (obniżony poziom cukru we krwi po zastosowaniu leków przeciwcukrzycowych lub bez nich) i utratę masy ciała.
Jednakże większość tych korzyści zmniejszyła się po 12 miesiącach. Teraz medycy chcą sprawdzić, czy warto ciągle utrzymywać dietę niskowęglowodanową, czy może ją powtarzać co jakiś czas przez kilkanaście tygodni. Chcą też ocenić bezpieczeństwo takiego sposobu jedzenia.

- Potrzebne są przyszłe, długoterminowe, dobrze zaprojektowane testy, aby określić wpływ diety niskowęglowodanowej na trwałą utratę masy ciała i remisję cukrzycy, a także ryzyko śmierci z przyczyn sercowo-naczyniowych - podsumowują eksperci.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy