Strona głównaChorobyProzpometamorfopsja - gdy pacjenci widzą zniekształcone twarze

Prozpometamorfopsja - gdy pacjenci widzą zniekształcone twarze

Wyobraź sobie, że za każdym razem, gdy widzisz twarz, wydaje się ona zniekształcona. To rzeczywistość dla tych, którzy cierpią na bardzo rzadką chorobę znaną jako prosopometamorfopsja.
Prozpometamorfopsja - gdy pacjenci widzą zniekształcone twarze [fot. Enrique Meseguer from Pixabay]
Słowo „prosopon" jest greckie i oznacza osobę, zaś „metamorfopsja" odnosi się do zniekształceń percepcji". Specyficzne objawy różnią się w zależności od przypadku i mogą wpływać na kształt, rozmiar, kolor i układ rysów twarzy. Czas trwania choroby także jest różny - może trwać dni, tygodnie, a nawet lata.

Przeprowadzono badania, które dostarczyły dokładnych i fotorealistycznych wizualizacji zniekształceń twarzy doświadczanych przez osobę z prosopometamorfopsją.

Pacjent, 58-letni mężczyzna, widział twarze bez żadnych zniekształceń, gdy oglądał je na ekranie lub na papierze, ale jako zniekształcone postrzegał je na żywo - wówczas wydawały mu się demoniczne.

Jednak w większości przypadków choroby zniekształcenia widzi się we wszystkich kontekstach.

Uczeni pokazali pacjentowi zdjęcie twarzy na ekranie komputera, podczas gdy widział on sfotografowaną osobę na żywo. To pozwoliło uzyskać w czasie rzeczywistym informację zwrotną na temat różnic między twarzą na ekranie a twarzą w rzeczywistości. Następnie zmodyfikowano zdjęcie tak, by dopasować je do zniekształceń dostrzeganych przez pacjenta.

- Pacjenci nie są w stanie ocenić, jak dokładnie wizualizacja ich zniekształceń odzwierciedla to, co widzą, ponieważ sama wizualizacja przedstawia również twarz, więc pacjenci również będą na niej dostrzegać zniekształcenia - mówi główny autor Antônio Mello z Dartmouth College.

- Dzięki temu procesowi byliśmy w stanie zwizualizować w czasie rzeczywistym postrzeganie przez pacjenta zniekształceń twarzy - wyjaśnia Mello.

Jak dodaje, pacjenci z prosopometamorfopsją bywają źle diagnozowani. - Słyszeliśmy od wielu osób chorych, że psychiatrzy rozpoznawali u nich i przepisali leki przeciwpsychotyczne, podczas gdy ich stan polega na problemach z układem wzrokowym - mówi psycholog prof. Brad Duchaine.

- Nierzadko zdarza się, że osoby cierpiące na prosopometamorfopsję nie mówią innym o swoich problemach z postrzeganiem twarzy, ponieważ obawiają się, że inni pomyślą, że zniekształcenia są oznaką - dodaje prof. Duchaine. Stąd dobrze jest lepiej zrozumieć przyczyny choroby, uważa.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy