Strona głównaOpiekaOsoby sprawujące opiekę są bardziej zagrożone chorobami serca

Osoby sprawujące opiekę są bardziej zagrożone chorobami serca

Opiekunowie pacjentów cierpiących na różne choroby przewlekłe sami są podatni na rozwój problemów z układem sercowo-naczyniowym.
Osoby sprawujące opiekę są bardziej zagrożone chorobami serca
Niemal połowa Kanadyjczyków opiekuje się rodziną i przyjaciółmi i podobny odsetek dotyczy USA oraz Europy. Opiekun jest szeroko definiowany jako osoba, która zapewnia nieformalną lub bezpłatną pomoc (w tym prace domowe) członkowi rodziny lub przyjacielowi cierpiącemu na przewlekłą chorobę lub niepełnosprawność. Opiekunowie zapewniają kluczowe, rzadko wynagradzane wsparcie.
Około 40 procent z nich zaś zgłasza duży psychiczny, emocjonalny, fizyczny, społeczny i finansowy wynikający z roli, którą pełnią. Czynniki te z kolei mogą przyczyniać się do wyższego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych wśród opiekunów. Co ma szczególne znaczenie, zapotrzebowanie na wzrośnie (społeczeństwa się starzeją), a więc zwiększy się też problem chorób sercowo-naczyniowych.

- Jest całkowicie jasne, że opiekunom należy zapewnić lepsze wsparcie - mówi dr Heather Tulloch z Uniwersytetu w Ottawie. - Opiekunowie odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu zdrowiem układu krążenia pacjentów i są nieocenionym zasobem opieki zdrowotnej, wnoszącym ogromny wkład w kanadyjski system opieki zdrowotnej. Równocześnie ludzie opiekujący się swoimi partnerami mogą doświadczyć dodatkowego ryzyka sercowo-naczyniowego - dodaje Karen Bouchard, współautorka badań.

Opiekunów dotyczą bezpośrednie (np. fizjologiczne) i pośrednie (np. behawioralne, emocjonalne) czynniki, które nasilają zagrożenie sercowo-naczyniowe. Na przykład, opiekunowie częściej palą papierosy i są mniej aktywni fizycznie niż ci, którzy nie muszą zapewniać takiego wsparcia; Co więcej, dieta tych pierwszych jest zwykle bogata w tłuszcze nasycone, co prowadzi do wyższych wskaźników masy ciała, a poza tym poświęcają mniej czasu na dbanie o siebie, nie troszczą się o profilaktykę, krótko sypiają i rzadziej przestrzegają zaleceń lekarskich. Jak odkryto, opiekunowie będący małżonkami mają wyższy poziom objawów depresyjnych, obciążeń fizycznych i finansowych, napięć w relacjach i niższy poziom pozytywnego dobrostanu psychicznego w porównaniu na przykład z ludźmi zajmującymi się dorosłymi niepełnosprawnymi czy chorymi dziećmi.

Jak obliczono, ryzyko i może być bezpośrednio związane z wymagającą dużo czasu opieką - sprawowaną 14 godzin tygodniowo przez dwa kolejne lata.

- Szkodliwe skutki opieki są silniejsze w przypadku ludzi w średnim wieku, nazywanych „sandwich generation", czyli tych, którzy muszą równoważą obowiązki związane z pracą zarobkową i zadaniami związanymi z opieką nad rodzicami, dziećmi i/lub partnerami - mówi dr Monica Parry z Uniwersytetu w Toronto.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy