Strona głównaChorobyMigrena - piętno związane z chorobą osłabia jakość życia

Migrena - piętno związane z chorobą osłabia jakość życia

Migrena może wpływać na wiele aspektów życia, ale mniej wiadomo na temat tego, jak poczucie piętna związanego z chorobą oddziałuje na jakość życia. Okazuje się, że w przypadku osób cierpiących na migrenę piętno to oznacza większą niepełnosprawność, większe obciążenie chorobami i niższą jakość życia.
Migrena - piętno związane z chorobą osłabia jakość życia
- Napiętnowanie jest powszechne tam, gdzie choroba nie jest od razu widoczna dla innych, a to może być szczególnie istotne w przypadku osób cierpiących na - mówi dr Robert Evan Shapiro z Uniwersytetu w Vermont. - To piętno może powstać, gdy osoba cierpiąca na migrenę rozpoznaje negatywne stereotypy na temat tej choroby i odczuwa wstyd z jej powodu, strach przed napiętnowaniem ze strony innych lub inne negatywne emocje - dodaje.

W badaniu wzięło udział ponad 59 tysięcy ludzi cierpiących na migrenę, których średni wiek wynosił 41 lat. Znaczna część doświadczała średnio co najmniej czterech dni z bólem głowy w miesiącu.

Uczestnicy odpowiedzieli na kilkanaście pytań, aby ustalić, czy ich zdaniem inni postrzegają migrenę jako wykorzystywaną do różnych celów oraz czy uważają, że inni umniejszają wagę tej choroby.

Jak się okazało, 32 proc. uczestników często lub bardzo często doświadczało piętna związanego z migreną. Uczestnicy podali, ile dni opuścili lub mieli zmniejszoną produktywność w pracy, domu lub podczas wydarzeń towarzyskich w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Wysokie wyniki w zakresie piętna związanego z migreną powiązano z umiarkowaną do ciężkiej niepełnosprawności. Trzy czwarte osób, które często lub bardzo często doświadczały napiętnowania, cechowało się umiarkowaną lub ciężką , w porównaniu z 19 proc. osób, które nigdy nie doświadczyły napiętnowania.

Ponadto osoby, które doświadczyły najwyższego wskaźnika związanego z migreną, uzyskały znacznie niższe wyniki w tych testach określających jakość życia.

Wyniki pozostały w mocy po uwzględnieniu przez badaczy innych czynników, które mogą mieć wpływ na niepełnosprawność i jakość życia, takich jak: wiek, status zatrudnienia, inne schorzenia i częstotliwość migreny. Odkryto również, że stopień napiętnowania wzrastał wraz z nasileniem migreny. Osoby z bólem głowy występującym przez 8-14 dni lub dłużej niż 15 dni z bólem głowy w miesiącu znacznie częściej zgłaszały co najmniej jedną formę stygmatyzacji (odpowiednio 42 proc. i 48 proc.) w porównaniu z osobami, u których ból głowy występował krócej niż cztery w miesiącu (26 proc.).

- Kontekst społeczny migreny może mieć większy wpływ na jakość życia niż liczba dni w miesiącu, w których występuje ból głowy. Możliwe jednak, że nawiązywanie kontaktu z innymi osobami chorymi na migrenę może pomóc w osłabianiu stereotypów związanych z tą chorobą - zauważa dr Shapiro.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy