Strona głównaChorobyKurkuma hamuje rozwój raka prostaty

Kurkuma hamuje rozwój raka prostaty

Badania przeprowadzone przez naukowców z Jefferson's Kimmel Cancer Center sugerują, że kurkumina, aktywny składnik indyjskiej przyprawy curry, może pomóc spowolnić wzrost guza u pacjentów z opornym na kastrację rakiem prostaty, poddawanych terapii deprywacji androgenów (androgen deprivation therapy, ADT).
Kurkuma hamuje rozwój raka prostaty [fot. Tamanna Rumee from Pixabay]
Kurkumina hamuje dwa aktywatory receptorów: p300 i CPB (czyli białko wiążące CREB1), które, jak wykazano, działają przeciwko ADT.

ADT ma na celu hamowanie receptora androgenowego - ważnego męskiego hormonu w rozwoju .

Jednak głównym mechanizmem problemów z leczeniem i progresji do zaawansowanej choroby jest niewłaściwa reaktywacja tego receptora. Komórki nowotworowe, przy pomocy p300 i CPB, czasami są odporne na terapię.

Jak odkryto, poprawia skuteczność leczenia ADT i zmniejsza liczbę komórek nowotworowych. Osłabia też przeżywalność komórek rakowych.

W testach wykorzystano myszy poddane ADT. U gryzoni otrzymujących kurkuminę, wzrost i masa nowotworu uległy znacznemu zmniejszeniu.

- Może uda się wykorzystać kurkuminę jako nowy środek ukierunkowany na sygnalizację receptora androgenowego. Ma to także konsekwencje wykraczające poza raka prostaty, ponieważ p300 i CBP są ważne w przypadku innych nowotworów złośliwych, takich jak . W odniesieniu do nowotworów, w których odgrywają one ważną funkcję, kurkumina może okazać się obiecującym środkiem leczniczym - wyjaśnia dr Karen Knudsen, autorka badań.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy