Strona głównaFinanseIle kosztuje wydłużenie życia

Ile kosztuje wydłużenie życia

Statystycznie rzecz ujmując, ludzie będą żyć trzy lata dłużej niż szacowano, co znacznie winduje koszty starzenia się i pokazuje, że fundusze emerytalne są źle przygotowane, informuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
Ile kosztuje wydłużenie życia Już obecnie koszty opieki nad starzejącymi się pokoleniami wyżu demograficznego zaczynają nadwyrężać rządowe budżety, szczególnie w gospodarkach rozwiniętych, gdzie w 2050 roku liczba osób starszych będzie niemal odpowiadała liczbie pracowników. Badania MFW pokazuje, że problem jest globalny i że długowieczność stanowi większe finansowe wyzwanie niż sadzono.

Obliczenia Międzynarodowego Funduszu Walutowego

Jeśli w 2050 roku ludzie będą żyli zaledwie trzy lata dłużej niż obecnie się oczekuje zgodnie ze średnią niedoszacowania , społeczeństwa będą potrzebowały dodatkowych środków w wysokości równej od 1% do 2% PKB rocznie, czytamy w raporcie World Economic Outlook.

Demografowie od wielu lat przyjmowali, że wydłużenie długości życia w krajach rozwiniętych zwolni. Ale ciągły rozwój technologii medycznych zmodyfikował te szacunki. W gospodarkach wschodzących wzrost poziomu życia i rozszerzenie systemów opieki zdrowotnej także spowodowały wydłużenie życia.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że jeśli rozwinięte gospodarki miałyby w danym momencie wyrównać niedobór oszczędności emerytalnych w związku z dodatkowymi trzema latami średniej długości życia, musiałyby wydać równowartość 50% PKB z 2010 roku. W przypadku gospodarek rozwijających się wspomniany odsetek wyniósłby 25%.

Te dodatkowe koszty wynikające ze znacznie przyczynią się do podwojenia ogółu wydatków tych krajów do 2050 roku. Im szybciej starzejące się społeczeństwa zajmą się problemem, tym łatwiej będzie sobie poradzić z ryzykiem niewydolności budżetowej.
Podane szacunki obejmują tylko emerytury. Nie obliczono kosztów opieki zdrowotnej, które również zwiększą się przy wydłużeniu długości życia.

Długość życia w Ameryce i Europie

Z szacunków MacArthur Research Network on Aging z 2009 roku wynika, że Amerykanie żyją od trzech do ośmiu lat dłużej niż powszechnie oczekiwano.

W Ameryce Północnej i najbardziej rozwiniętej części Europy czas życia wzrósł o osiem lat między 1970 a 2010 rokiem, do 2050 roku zaś wydłuży się o kolejne cztery lata.

W tym samym czasie (tj. do 2050 roku) współczynnik osób w wieku emerytalnym, tj. stosunek liczby osób po 65 roku życia do liczby ludzi w wieku produkcyjnym, zwiększy się z 24 do 48% w rozwiniętych gospodarkach. Oznacza to, że mniej więcej, na jednego pracującego będzie przypadał jeden emeryt.

W rozwijającej się Europie długość życia wzrastała w ostatnich czterdziestu latach znacznie wolniej - o 1,1 rok do 2010, ale gwałtownie, bo o 6,8 lat wydłuży się w ciągu najbliższych 40 lat. W przypadku wschodzących gospodarek wskaźnik obciążenia demograficznego ma wzrosnąć z obecnych 13 do 33% w 2050 roku.

Plany zmian

Rządy kolejnych starzejących się krajów szukają systemowych rozwiązań, które mają zapobiec przyszłej niewydolności budżetów. Wśród najpowszechniej stosowanych rozstrzygnięć są: , wzrost podatków w celu finansowania publicznych planów emerytalnych oraz niższe świadczenia. Kroki tego rodzaju rozważają rządzący większości rozwiniętych gospodarek przy - co zrozumiałe - powszechnym sprzeciwie społecznym.

Ponadto tworzone są programy edukowania obywateli, aby mogli lepiej przygotować się do wyboru odpowiednich produktów emerytalnych, które uchronią ludzi przed ryzykiem, że przeżyją swoje aktywa.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć