Strona głównaChorobyDwa typy leków na nadciśnienie. Chronią serce, ale różnią się skutkami ubocznymi

Dwa typy leków na nadciśnienie. Chronią serce, ale różnią się skutkami ubocznymi

Osoby, które właśnie rozpoczynają leczenie nadciśnienia, mogą zażywać leki dwóch różnych klas - inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE) i blokery receptora angiotensyny (ARB). Jak się okazuje, typ ARB rzadziej wywołuje działania niepożądane.
Dwa typy leków na nadciśnienie. Chronią serce, ale różnią się skutkami ubocznymi [fot. Steve Buissinne from Pixabay]
Jakkolwiek ACE bywają być częściej przepisywane, ARB działają równie dobrze i mogą powodować mniej niepożądanych skutków. Do takich wniosków doszli niemieccy i koreańscy medycy, gdy przejrzeli dane różnych badań oraz roszczeń ubezpieczeniowych.

Inhibitory ACE obniżają ciśnienie krwi poprzez blokowanie enzymu na wczesnym etapie w ustroju, dzięki czemu wytwarzana jest mniejsza ilość angiotensyny, substancji, która zwęża naczynia krwionośne i w efekcie pozostają one szersze i bardziej elastyczne. ARB z kolei blokują receptory w naczyniach krwionośnych, do których przyłącza się angiotensyna, osłabiając jej efekt w postaci zwężania naczyń.

Główne leki stosowane w leczeniu to: diuretyki tiazydowe, inhibitory ACE, ARB i blokery kanału wapniowego - zmniejszają one ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych. Aktywność fizyczna i inne zmiany stylu życia także polecane, by kontrolować zbyt wysokie ciśnienie krwi, nawet jeśli wymagane są leki.

Efekty zażywania ARB i ACE obserwowano przez kilka do kilkunastu miesięcy. Nie stwierdzono znaczących różnic w występowaniu zawału serca, , hospitalizacji z powodu lub jakiegokolwiek zdarzenia sercowego. Odkryto jednak znaczące różnice w występowaniu czterech skutków ubocznych leków. W porównaniu z osobami przyjmującymi ARB, osoby stosujące ACE były:
  • 3,3 razy bardziej narażone na gromadzenie się płynów i obrzęk głębszych warstw skóry i błon śluzowych;
  • o 32 proc. bardziej podatne na ;
  • o 32 proc. bardziej narażone na nagłe zapalenie trzustki;
  • o 18 proc. bardziej narażone na krwawienie z przewodu pokarmowego.

Jak mówią autorzy, ARB nie różnią się skutecznością i mogą mieć mniej skutków ubocznych niż inhibitory ACE wśród osób rozpoczynających leczenie. Zaznaczają równocześnie, że nie jest jasne, czy niepożądanych efektów częściej doświadczają też osoby, które od dłuższego czasu przyjmują inhibitory ACE lub te, które stosują wiele leków. Eksperci zalecają, by w przypadku uciążliwych skutków ubocznych, udać się na wizytę lekarską i omówić możliwość lepszego dostosowania farmaceutyków.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy