Strona głównaChorobyDemencja z ciałami Lewy’ego - oznaki choroby widoczne już u pięćdziesięciolatków

Demencja z ciałami Lewy’ego - oznaki choroby widoczne już u pięćdziesięciolatków

Choroba z ciałami Lewy'ego jest drugą, po chorobie Alzheimera, najczęstszą dolegliwością zwyrodnieniową mózgu.
Demencja z ciałami Lewy’ego - oznaki choroby widoczne już u pięćdziesięciolatków  [fot. Julia Mirvis z Pixabay]
Ciała Lewy'ego, złogi białka alfa-synukleiny, znajdują się w pniu mózgu, układzie limbicznym i korze mózgowej. Podobne zmiany w tkankach obserwuje się także u pacjentów z klinicznie zdiagnozowaną .

Choroba z ciałami Lewy'ego może być trudna do rozpoznania na początku, ponieważ postępuje powoli. Objawy często obejmują: zaburzenia ruchu, problemy z i symptomy psychiczne.

Eksperci z uniwersytetów w Helsinkach i Tampere po zbadali występowanie markerów choroby z ciałami Lewy'ego u osób młodych i w średnim wieku, u których wcześniej nie zdiagnozowano ani tej dolegliwości, ani choroby Parkinsona.

W poprzednich podobnych testach sprawdzano występowanie markerów chorobowych u osób powyżej 60-go roku życia.
Jak odkryto, zmiany chorobowe z ciałami Lewy'ego mogą zacząć rozwijać się w mózgu już w średnim wieku, nawet jeśli nie ma jeszcze określonych, jasnych symptomów.

- Nasze odkrycia wskazują, że choroba z ciałami Lewy'ego może występować częściej u osób po 50-tym roku życia niż wcześniej sądzono. W testach odkryliśmy zmiany chorobowe u dziewięciu procent osób po pięćdziesiątce, u których nie zdiagnozowano klinicznie choroby Parkinsona ani . Konieczne są jednak dalsze testy, aby potwierdzić wyniki - mówi profesor Liisa Myllykangas z Uniwersytetu Helsińskiego.

Wczesna diagnoza to skuteczniejsze leczenie

W swoim badaniu naukowcy wykorzystali unikalne w skali międzynarodowej dane z fińskiej sekcji zwłok, które obejmują około 600 osób w wieku 16-95 lat, które zmarły poza szpitalami.

W badaniu autorzy wykorzystali dane z fińskich sekcji zwłok, które objęły około 600 osób w wieku 16-95 lat zmarłych poza szpitalami.
Jak mówi prof. Myllykangas, w przyszłości leczenie zwyrodnieniowych chorób mózgu zacznie się już u pacjentów we wczesnym stadium choroby lub u osób z ryzykiem rozwoju choroby.

- Wiedza, jak często występują zmiany chorobowe w młodszych grupach wiekowych, jest zatem szczególnie ważna, ponieważ wczesne rozpoznanie to najskuteczniejszy moment na rozpoczęcie leczenia - komentuje prof. Myllykangas.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy