Strona głównaChorobyChoroba Alzheimera rozwija się długie lata

Choroba Alzheimera rozwija się długie lata

Choroba Alzheimera rozwija się przez dekady. Rozpoczyna się śmiertelną reakcją łańcuchową, której efektem jest nagromadzenie się białek beta-amyloidu, które wyniszczają tkanki mózgu. Taka reakcja zaczyna się u myszy znacznie wcześniej, niż sądzono.
Choroba Alzheimera rozwija się długie lata [© aytuncoylum - Fotolia.com]
Ustalenia badaczy oznaczają, że poza dobrze znaną wczesną fazą choroby ze złogami białka, ale bez objawów , istnieje jeszcze wcześniejszy etap, w którym reakcja łańcuchowa jest wyzwalana przez maleńkie niewidoczne gromadzące się cząstki. Jeśli potwierdzi się, że ma to miejsce również u ludzi, odpowiednie leczenie mogłoby usunąć przyczyny choroby. Uczeni już zidentyfikowali przeciwciało, które może tu być skuteczne.

Spośród kilku zbadanych przeciwciał skuteczny okazał się adukanumab. U myszy, które były nim leczone zanim pojawiły się pierwsze złogi białka, w późniejszym okresie życia wystąpiła połowa zwykłej ilości złogów w mózgach. - Ta ostra terapia przeciwciałami usuwa cząstki agregacji, a wytwarzanie nowych zajmuje sporo czasu, tak że znacznie mniej złogów tworzy się w kolejnych tygodniach i miesiącach po leczeniu - mówi Mathias Jucker, autor badań.
Nasze wyniki wskazują, że powinniśmy bardziej skupić się na tej bardzo wczesnej fazie i szukać dla niej biomarkerów. Potrzebujemy też więcej przeciwciał, które rozpoznają różne typy cząstek agregacji i pomogą nam zrozumieć, w jaki sposób wyzwalają one reakcję łańcuchową i jak można je wykorzystać w leczeniu - dodaje Jucker.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy