Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Jodek sodu Na 131 I Polatom, kapsułki do diagnostyki kapsułki twarde do 37 MBq

Znajdź informacje na temat leku

Jodek sodu Na 131 I Polatom, kapsułki do diagnostyki kapsułki twarde do 37 MBq pokaż opinie (0)

Wskazania: › Preparat diagnostyczny

0.0
Jodek sodu Na 131 I Polatom, kapsułki do diagnostyki kapsułki twarde do 37 MBq
Postać leku: kapsułki twarde    
Substancja czynna: Natrii iodidum (131I)    
Lek stosowany wyłącznie w leczeniu zamkniętym

Radiofarmaceutyk w postaci kapsułek do diagnostyki, zawiera substancję aktywną promieniotwórczy izotop jodu-131. Po podaniu służy do diagnostyki tarczycy.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same. Lek stosowany wyłącznie w leczeniu zamkniętym.

Przeciwskazania

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując jodek sodu Na13lI POLATOM, kapsułki do diagnostyki
Radiofarmaceutyki mogą być stosowane wyłącznie przez placówki i osoby do tego upoważnione.
Postępowanie z radioizotopami określają odpowiednie przepisy nie dopuszczające do niepotrzebnego narażenia personelu i pacjentów. Zgoda na podawanie radiofarmaceutyków zależy od obowiązujących norm i przepisów kr...

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując jodek sodu Na13lI POLATOM, kapsułki do diagnostyki
Radiofarmaceutyki mogą być stosowane wyłącznie przez placówki i osoby do tego upoważnione.
Postępowanie z radioizotopami określają odpowiednie przepisy nie dopuszczające do niepotrzebnego narażenia personelu i pacjentów. Zgoda na podawanie radiofarmaceutyków zależy od obowiązujących norm i przepisów krajowych.
Pacjenci otrzymujący duże dawki izotopu 131I muszą być hospitalizowani z uwagi na ochronę radiologiczną.
Stosowanie preparatu Jodek sodu Na131I POLATOM, kapsułki do diagnostyki z innymi lekami
Pacjent zobowiązany jest do poinformowania lekarza o przyjmowanych lekach, również tych, dostępnych bez recepty.
Wychwyt preparatu przez tarczycę może być obniżony przez:
- nadmierną podaż jodu w diecie (np. preparaty wielowitaminowe)
- stosowanie jodowych środków cieniujących (badania radiologiczne)
- hormony steroidowe, hormony tarczycy (trójjodotyronina, tyroksyna), bromki, azotany, nadchlorany, tiocyjanki, jodki (płyn Lugola), sulfonamidy, pochodne tiomocznika (propylotiouracyl, metylotiouracyl), pochodne imidazolu, amiodaron.
Podawanie TSH (hormon tyreotropowy) powoduje wzrost wychwytu jodu przez tarczycę. Powyższe czynniki wskazują iż lekarz powinien znać historię choroby pacjenta
Stosowanie preparatu Jodek sodu Na131I POLATOM, kapsułki do diagnostyki z jedzeniem i piciem
Nie są zalecane żadne szczególne środki ostrożności.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Pokaż całość

Działania niepożądane

Ekspozycja na promieniowanie jonizujące może prowadzić do zwiększonej zachorowalności na nowotwory, bądź też prowadzić do powstania wad dziedzicznych. Dla diagnostycznych badań medycyny nuklearnej bieżące dowody sugerują że te niekorzystne efekty występują z małą częstotliwością z powodu zastosowania niskich dawek promieniowania. Dla większości badań diagnostycznych wykorzystywanych w medycynie nu...

Ekspozycja na promieniowanie jonizujące może prowadzić do zwiększonej zachorowalności na nowotwory, bądź też prowadzić do powstania wad dziedzicznych. Dla diagnostycznych badań medycyny nuklearnej bieżące dowody sugerują że te niekorzystne efekty występują z małą częstotliwością z powodu zastosowania niskich dawek promieniowania. Dla większości badań diagnostycznych wykorzystywanych w medycynie nuklearnej dawka pochłonięta jest mniejsza niż 20mSv. W przypadku jodku sodu Nal3lI o aktywności l -37MBq ten poziom jest zwykle nieco większy.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość

Opinie o Jodek sodu Na 131 I Polatom, kapsułki do diagnostyki kapsułki twarde do 37 MBq

Dodaj opinię

Sortuj według daty dodania | oceny

Nikt jeszcze nie dodał opinii dla tego leku