Strona głównaZdrowieSzparagi pomocne, by pozbyć się kaca

Szparagi pomocne, by pozbyć się kaca

Nadmiar alkoholu może skutkować nieprzyjemnymi dolegliwościami - m. in. bólem głowy czy mdłościami. Może też uszkadzać wątrobę. Jak się okazuje, w przypadku zakrapianej zabawy pomocne są szparagi, łagodzą skutki raczenia się napojami wyskokowymi.
Szparagi pomocne, by pozbyć się kaca [fot. Pezibear from Pixabay]
Aminokwasy i minerały znajdujące się w ekstrakcie ze mogą złagodzić kaca wywołanego zbyt dużymi dawkami alkoholu i chronić komórki wątroby przed toksynami.

Badacze z Jeju National University w Korei przeanalizowali składniki młodych pędów szparagów i liści i porównali ich wpływ biochemiczny na komórki wątroby człowieka oraz szczura. - Stwierdzono, że zawartość aminokwasów i minerałów jest znacznie wyższa w liściach niż w pędach - mówi B. Y. Kim, autor badań.

Nadmierne picie alkoholu wywołuje stres oksydacyjny wątroby, a także nieprzyjemne efekty fizyczne związane z . - ilość toksyn w komórkach została znacznie zmniejszona w odpowiedzi na ekstrakt z liści i pędów szparagów - mówi Kim. - Wyniki dowodzą, że biologiczne funkcje szparagów mogą pomóc złagodzić kaca i chronić komórki wątroby - dodaje.

Szparagi lekarskie to powszechnie rosnące warzywo chętnie jedzone na całym świecie i od dawna stosowane jako lek ze względu na jego działanie przeciwnowotworowe. Szparagi wykazują też właściwości przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i moczopędne. Poza tym szparagi mogą pomóc w odchudzaniu, ponieważ poprawiają trawienie. Są bogate w inne składniki odżywcze, w tym witaminy A, C, E, K i B6, a także kwas foliowy, , miedź, i białko.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy