Strona głównaZdrowieŻyciowe zmiany mogą powodować zaburzenia odżywiania

Życiowe zmiany mogą powodować zaburzenia odżywiania

Brak wsparcia po traumatycznych wydarzeniach życiowych, takich jak problemy w związkach, utrata bliskiej osoby, czy doświadczenie wykorzystywania seksualnego, może wywołać zaburzenia odżywiania.
Życiowe zmiany mogą powodować zaburzenia odżywiania Osoby z wskazują, że nawet zmiana szkoły lub pracy może wywołać takie problemy jak anoreksja lub bulimia, mówią uczeni Uniwersytetu Minnesoty.

W badaniu wzięło udział 26 kobiet w wieku 17 do 64 lat, które cierpiały na zaburzenia odżywiania przez średnio 20 lat i były pacjentkami poradni specjalistycznej.

Dziewięć pacjentek miało , trzy - , jedna cierpiała na obie dolegliwości. U 13 chorych zaburzenia odżywiania nie spełniały kryteriów diagnostycznych dla żadnej ze wspomnianych chorób.

Naukowcy zidentyfikowali sześć głównych czynników, które wywołały zaburzenia odżywiania u tych pacjentek. Obejmowały one:
 • zmianę szkoły, np. rozpoczęcie studiów. „Nikt nie wiedział, kim jestem", powiedziała jedna z uczestniczek badania. "Byłam bardzo samotna i bez wsparcia po prostu przestałam jeść", stwierdziła inna;
 • problemy w życiu osobistym, rozstanie z partnerem lub rozwód rodziców; „ Byłam wściekła na mojego ojca za wybranie jej zamiast nas.... Myślę, że to wtedy zaczęłam doświadczać zaburzeń jedzenia," napisała jedna z kobiet o nowej dziewczynie ojca;
 • śmierć członka rodziny lub bliskiego przyjaciela. Jedna z pań powiedziała, że zaburzenia jedzenia rozpoczęły się po śmierci jej siostry w dzieciństwie. "Zaczęłam jeść, aby zmniejszyć uczucie niepokoju," stwierdziła;
 • molestowanie seksualne, napaść na tle seksualnym lub kazirodztwo. "Myślałam, że gdybym przybrała na wadze, napastnik zostawiłby mnie w spokoju lub mogłabym lepiej się obronić", powiedziała jedna z pacjentek, ofiara przestępstwa na tle seksualnym;
 • zmiana miejsca zamieszkania lub pracy;
 • choroba lub hospitalizacja
Celem badania było sprawdzenie, czy istnieje jakikolwiek związek między wydarzeniami w życiu rodzinnym i zawodowym a rozwojem zaburzeń odżywiania, mówią autorzy badań.

Zaburzenia odżywiania są poważnym problemem zdrowotnym, a wiedza o tym, co je powoduje, może pomóc w skuteczniejszym leczeniu i wsparciu pacjentów, wyjaśniają uczeni.

Ustalenia badaczy potwierdzają, że zaburzenia odżywiania mogą być spowodowane przez poważne zmiany życiowe i brak wsparcia w radzeniu sobie z tymi wydarzeniami.Wyniki badania opublikowano w Journal of Clinical Nursing.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Pola Nadziei
 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
 • Kosciol.pl
 • Oferty pracy