Strona głównaZdrowieZielone warzywa liściaste pomagają zachować dobrą pamięć na starość

Zielone warzywa liściaste pomagają zachować dobrą pamięć na starość

Jedzenie liściastych warzyw zielonych może pomóc w zapobieganiu demencji.
Zielone warzywa liściaste pomagają zachować dobrą pamięć na starość [© fotofabrika - Fotolia.com] Badacze z Rush University Medical School w Chicago odkryli, że jedzenie liściastych warzyw może pomóc opóźnić spadek zdolności myślenia i mający miejsce wraz z upływem czasu.

Wystarczy codziennie jeść co najmniej jedną i jedną trzecią miseczki sałaty dziennie lub około pół filiżanki ugotowanych ciemnozielonych warzyw liściastych, by opóźnić wystąpienie objawów demencji.

W badaniach wzięło udział niemal tysiąc mężczyzn i kobiet w wieku 58 - 99 lat. Uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące częstości jedzenia i składu swojego menu. Poza tym zostali poddani co najmniej dwóm testom zdolności poznawczych co średnio niemal pięć lat.

Ustalono, że ci, którzy jedli najwięcej warzyw o zielonych liściach (średnio jedną do dwóch porcji dziennie), mieli mózgi o 11 lat młodsze poznawczo od osób nie jedzących regularnie tych warzyw.

Według badaczy za taki efekt ochronny dla zdolności naszego umysłu odpowiadają substancje odżywcze w ciemnozielonych warzywach takie jak: , , , beta-karoten, , azotany, kemferol.

Demencja obejmuje zespół objawów spowodowanych uszkodzeniem komórek mózgowych związanym z podeszłym wiekiem i oznacza osłabienie pamięci oraz kłopoty z logicznym myśleniem.

Jak podaje WHO, na całym świecie około 50 milionów ludzi cierpi na , a każdego roku odnotowuje się blisko 10 milionów nowych przypadków tej choroby. Jest ona jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności i niesamodzielności osób starszych na całym świecie. Najczęstszą postacią demencji jest - może odpowiadać 60-70 proc. wszystkich przypadków otępienia.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy