Strona głównaZdrowieZielona herbata lekiem na osteoporozę?

Zielona herbata lekiem na osteoporozę?

Właściwości prozdrowotne zielonej herbaty są powszechnie znane. Ten szlachetny napar oczyszcza organizm ze szkodliwych utleniaczy, wspomaga odporność, pobudza układ krążenia, obniża poziom cholesterolu, zapobiega zwężaniu się naczyń krwionośnych, reguluje procesy trawienne. Do tej listy można dodać kolejny punkt - naukowcy z Hong Kongu wykazali, że zielona herbata pomaga wzmocnić kości.
Zieloną herbatę - w przeciwieństwie do np. herbaty czarnej czy czerwonej - przygotowuje się z liści nie poddanych fermentacji. Napój zawiera znaczne ilości polifenoli, które są silnymi antyutleniaczami eliminującymi wolne rodniki. Wszystko to sprawia, że zielona herbata jest również bardzo zdrowym trunkiem. Japońskie badania, w których wzięło 12 250 osób w starszym wieku, dowiodły, że u ludzi pijących około siedmiu filiżanek zielonej herbaty dziennie ryzyko przedwczesnej śmierci z powodu różnych chorób jest znacznie mniejsze niż u tych, którzy pili mniej niż jedną filiżankę tego napoju.

Wyniki nowych badań nad zieloną herbatą mogą zaś dać nowy instrument w walce z osteoporozą. Naukowcy z Hong Kongu dowiedli, że jeden ze składników polifenoli zawartych w zielonej herbacie - epigalokatechina - o 79% zwiększa aktywność enzymu wspierającego wzrost kości. Wspomniana substancja powstrzymuje też aktywność osteoklastów, tzw. komórek kościogubnych, poprawiając mineralizację kości i wzmacniając je.

- Wyniki kilku badań są interesujące, ale potrzebujemy kolejnych, które potwierdzą pozytywne oddziałanie zielonej herbaty na stan kości - podsumowuje doniesienia Claire Bowring z brytyjskiego National Osteoporosis Society.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy