Strona głównaZdrowieZdrowie na wakacjach. 5 porad lekarzy

Zdrowie na wakacjach. 5 porad lekarzy

Wakacje to czas odpoczynku, relaksu i beztroski. Ale nawet błahy problem zdrowotny może zepsuć nam wyczekiwany urlop. Lekarze radzą, jak uniknąć choroby.
Zdrowie na wakacjach. 5 porad lekarzy  [Fot. visivasnc - Fotolia.com] Na wakacjach trzeba uważać na tzw. zemstę faraona, odwodnienie czy ukąszenia. Lekarz medycyny Monika Junuzovska-Fałat i dr Izabela Mader-Wołyńska z NZOZ „Twój Lekarz” wskazują 5 najczęstszych chorób i podpowiadają, jak im zaradzić.

Dolegliwości żołądkowo – jelitowe

Szacuje się, że na skutek kontaktu z obcą , co szóstego turystę w krajach egzotycznych dotyka tzw. zemsta faraona. Objawy takie jak dreszcze, podwyższona temperatura, osłabienie organizmu, wymioty i biegunka potrafią przykuć do łóżka nawet na kilka dni. Jak temu zaradzić?
Myciem rąk przed każdym posiłkiem i po wyjściu z toalety. Piciem tylko butelkowanej wody. Dokładnym myciem warzyw i owoców, a najlepiej obieraniem ich ze skórki, a także bezwzględny zakaz jedzenia surowego mięsa, ryb i owoców morza – wymienia lek. med. Monika Junuzovska-Fałat.
Nawet zwykła biegunka wywołana zatruciem pokarmowym może doprowadzić
do odwodnienia, więc trzeba uzupełniać płyny, ale unikać przy tym mleka, soków
i alkoholu. Zaleca się jedzenie lekkostrawnych potraw z ryżu, pszenicy czy owsa.
Za granicę warto zabrać popularne, uniwersalne leki na wszelkie dolegliwości żołądkowo – jelitowe.
W przypadku występowania biegunki u dziecka pamiętajmy, aby dostosować dawkę do wagi dziecka. Niezbędne będą elektrolity, które zawsze warto spakować do walizki – zaleca pediatra Izabela Mader-Wołyńska, sugerując przyjmowanie w dawkach profilaktycznych już na 2 tygodnie przed wyjazdem za granicę.

Odwodnienie

Odwodnienie to niedobór wody i elektrolitów w organizmie. Dochodzi do niego na skutek biegunki lub intensywnego pocenia się, dzięki któremu organizm się chłodzi.
Szczególnie narażone są osoby starsze i dzieci, ale dorośli także nie mogą zapominać o permanentnym nawadnianiu organizmu na wakacjach. W upały zaleca się picie znacznie większych ilości wody niż zazwyczaj – przestrzega lek. med. Monika Junuzovska-Fałat.
objawia się zmęczeniem, sennością, suchością w ustach, zawrotami głowy, osłabieniem, bólami i skurczami mięśni czy mniejszą ilością wydalanego moczu. Z kolei wśród najczęstszych oznak odwodnienia u dzieci wyróżnia się apatię, senność, zimne dłonie, szybki i płytki oddech, suchość w ustach i znikomą ilość moczu.
Remedium na każde odwodnienie jest rzecz jasna woda i inne płyny, byle niesłodzone. Zbawienne okażą się także preparaty nawadniające i elektrolity – dodaje dr Izabela Mader-Wołyńska.

Choroba lokomocyjna

Błędnik – odpowiedzialny za równowagę i zdolność określania kierunków poruszania się – w podróży może przestać działać poprawnie. Skutkiem najczęściej są zawroty głowy, zaburzenia równowagi i wymioty. Na chorobę lokomocyjną szczególnie narażone są dzieci.
Do wakacyjnej apteczki dla najmłodszych spakujmy powszechnie znane preparaty, najlepiej w syropie lub plastrach – radzi doktor Mader-Wołyńska.
Monika Junuzovska-Fałat sugeruje, że środki zapobiegające chorobie lokomocyjnej najlepiej zażyć pół godziny przed podróżą.
Pamiętajmy także, że warto usiąść przy uchylonym oknie, przodem do kierunku jazdy. W czasie podróży skupmy wzrok na linii horyzontu, nie na poruszających się obiektach. Jeżeli źle znosimy podróż, to nie czytajmy i postarajmy się przyjąć pozycję półleżącą lub leżącą z podpartą głową – dodaje lekarz.

Ukąszenia

Na letnich wakacjach jesteśmy narażeni nie tylko na , mrówek
czy pająków. Te są niegroźne i wywołują łagodne dolegliwości: lekki ból, świąd i niewielki obrzęk. Mniej przyjemne są ukąszenia os, pszczół, trzmieli i szerszeni. Wtedy możemy odczuwać niepokój i zmęczenie, dreszcze, gorączkę i ból głowy.

W przypadku ukąszenia przez pszczołę należy niezwłocznie wyciągnąć żądło. W pozostałych przypadkach: przemyć miejsce ukąszenia wodą i mydłem, przyłożyć zimny okład i obserwować, czy nie występują objawy uczuleniowe.
Osoby uczulone na jad błonkoskrzydłych powinny zawsze mieć przy sobie strzykawkę z adrenaliną – podkreśla Monika Junuzovska-Fałat.
To właśnie osoby uczulone na jad powinny być szczególne ostrożne. W ich przypadku ewentualny wstrząs anafilaktyczny może być tragiczny w skutkach. Chrońmy także dzieci. - Do apteczki spakujmy żel na ukąszenia i preparaty chroniące przed insektami – doradza Izabela Mader-Wołyńska.

Wścieklizna

Wściekliznę mogą przenosić dzikie koty, bezpańskie psy, wiewiórki, szczury czy nietoperze. Od tych zwierząt warto trzymać się z daleka, choć wścieklizna to oczywiście skrajny przypadek. Koniecznie przestrzeżmy dzieci, aby nie bawiły się z bezpańskimi zwierzętami. Mogą przenosić nie tylko wściekliznę (na którą de facto do dziś nie wynaleziono lekarstwa, podaje się szczepionki i antytoksyny).
Od chorych zwierząt możemy zarazić się chociażby grzybicą, świerzbem czy toksokarozą – wymienia Monika Junuzovska-Fałat. - Jeżeli dojdzie do gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia, należy zgłosić się do lekarza – dodaje.

Tagi: wakacje, zdrowie

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy