Strona głównaZdrowieZdrowa starość zależy od pięciu czynników

Zdrowa starość zależy od pięciu czynników

Zdrowy styl życia w średnim wieku może pomóc opóźnić choroby w starszych latach.
Zdrowa starość zależy od pięciu czynników  [fot. Wilfried Pohnke z Pixabay]
Styl życia w średnim wieku „popłaca" na starość". Jak wynika z nowych badań, jeśli w średnim wieku dbasz o siebie, to w seniorskich latach możesz liczyć na niższe ryzyko poważnych chorób.

Uczeni z Harvard T.H. Chan School of Public Health przeanalizowali dane kilkudziesięciu tysięcy ludzi i odkryli, że zdrowe prowadzenie się w średnim wieku oznacza większe szanse na dłuższe życie bez poważnych chorób.

U każdego uczestnika zmierzono pięć czynników zdrowego stylu życia. Pod uwagę brano niepalenie , utrzymywanie prawidłowej wagi, ćwiczenie przez co najmniej 30 minut dziennie, umiarkowane spożycie alkoholu oraz przestrzeganie odpowiednio zbilansowanej diety.

Uczestników monitorowano przez ponad 20 lat. Uzyskane wyniki zaś dostosowano do innych czynników zdrowia i , takich jak wiek, pochodzenie etniczne i historia choroby rodziny.

Obliczono, że kobieta w wieku 50 lat może liczyć na 24 lat życia wolnego od , chorób serca i , jeśli nie przestrzegała żadnego z pięciu wyżej wymienionych czynników. Jednakże, jeśli cechowały ją cztery do pięciu wspomnianych czynników, okres zdrowego życia wydłużał się o kolejną dekadę.

Co do mężczyzn, podobnie, oczekiwana długość życia bez poważnych chorób wynosiła średnio 24 lata dla pięćdziesięciolatków, którzy nie prowadzili zdrowego stylu życia. W przypadku tych pięćdziesięcioletnich panów zaś, którzy dbali o siebie, życie wolne od dolegliwości trwało przeciętnie kolejnych 31 lat.

Najszybciej na różne choroby zapadali ludzie obojga płci, którzy palili ponad 15 papierosów dziennie i dotyczyła ich otyłość.
Biorąc pod uwagę wysokie koszty leczenia chorób przewlekłych, polityka promowania zdrowego stylu życia poprzez poprawę diety i aktywnosci fizycznej pomogłaby obniżyć koszty opieki zdrowotnej i poprawić jakość życia - podsumowuje współautor badań Frank Hu.

Na temat badań można przeczytać w magazynie BMJ.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy