Strona głównaZdrowieZdrowa dieta przedłuży życie

Zdrowa dieta przedłuży życie

Osoby przestrzegające zdrowej diety o niskiej zawartości tłuszczu i węglowodanów mają niższe ogólne ryzyko przedwczesnego zgonu.
Zdrowa dieta przedłuży życie [fot. RitaE from Pixabay]
W badaniach przeanalizowano dane ponad 37 tysięcy osób, aby ustalić, czy istnieją jakiekolwiek powiązania między różnymi rodzajami diet i wiekiem śmierci.

Jedzenie prostych węglowodanów i cukru jest niekorzystnie związane ze zdrowiem, podczas gdy spożywanie węglowodanów z produktów pełnoziarnistych, warzyw nieskrobiowych i owoców wydaje się dawać dobre efekty, mówią eksperci z Harvard TH Chan School of Public Health w Bostonie. Podobnie, zastąpienie tłuszczów nasyconych tymi nienasyconynymi wiązało się z niższym ryzykiem chorób serca i , dodają badacze.

Stan zdrowia i diety stosowane przez uczestników monitorowano przez piętnaście lat. Na początku testów średnia wieku badanych wynosiła 49,7 lat.

Odkryto związek między między dietą z niskiej jakości tłuszczami i węglowodanami oraz wyższym ryzykiem wcześniejszej śmierci. Równocześnie sposób odżywiania się cechujący się zdrowymi tłuszczami i oznaczał niższe zagrożenie przedwczesnym zgonem.

Ponadto ustalono, że osoby stosujące dietę niskowęglowodanową były zwykle starsze, miały wyższy BMI, wyższy poziom wykształcenia i dochodów i dostarczały sobie mniej kalorii. Jeśli chodzi zaś o rzadziej palili papierosy, mieli mniejszą wagę i niższy poziom cholesterolu.

Według autorów, za taką korelację może odpowiadać szereg biologicznych mechanizmów. Dieta o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych jest uważana za smaczną i może prowadzić do przejadania się oraz otyłości. Również znaczne ilości prostych węglowodanów niekorzystnie oddziałują na organizm i sprzyjają .

Badania opisano w JAMA Internal Medicine.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy