Strona głównaZdrowieZamiast siedzenia na kanapie lepszy jest sen lub ćwiczenia

Zamiast siedzenia na kanapie lepszy jest sen lub ćwiczenia

Mniej siedzenia na kanapie czy fotelu, a więcej aktywności fizycznej lub snu może poprawić swoje fizycznej i psychiczne samopoczucie.
Zamiast siedzenia na kanapie lepszy jest sen lub ćwiczenia  [fot. ErikaWittlieb from Pixabay]
Nowe badania wykazały, że zastąpienie snem wiąże się z niższym stresem, lepszym nastrojem i niższym wskaźnikiem masy ciała (), a wykonywanie lekkiej aktywności fizycznej zamiast siedzenia wiąże się z poprawą nastroju i obniżeniem BMI przez kolejny rok. Jak mówi Jacob Meyerz Iowa State University, taka łagodna aktywność może obejmować chodzenie po domu podczas rozmowy przez telefon, czy stanie podczas przygotowywania obiadu.
Ludzie mogą nawet nie sądzić o niektórych takich czynnościach jak o aktywności fizycznej. Taki wysiłek jest znacznie mniej intensywny niż chodzenie na siłownię czy do pracy, ale podjęcie go dla przerwania dłuższego czasu siedzenia może mieć tu znaczenie - wskazuje Meyer.
Przez dziesięć dni uczestnicy badania nosili opaskę, która monitorowała ich wydatki energetyczne. Na podstawie tych danych w sposób obiektywny można było określić długość snu, aktywności fizycznej i czasu spędzonego w pozycji siedzącej.

Odnotowano korzyści związane ze snem i lekką , a także odkryto, że aktywność umiarkowana do intensywnej wiąże się z niższą zawartością tkanki tłuszczowej i BMI. Wobec negatywnych skutków wielogodzinnego pozostawania w pozycji siedzącej, odkrycia powinny zachęcić do wprowadzenia drobnych zmian dających trwałe efekty.
Ludziom łatwiej jest zmienić swoje zachowanie, jeśli uważają, że to wykonalne i nie wymaga uciążliwych czynności. Zastąpienie siedzącego trybu życia pracami domowymi lub innymi lekkimi czynnościami jest czymś, co wykonuje się bardziej konsekwentnie niż postanowienie o godzinnym - podkreśla Meyer.
Więcej to kolejna stosunkowo łatwa zmiana. Warto nieco wcześniej chodzić spać i wstawać zawsze o tej samej porze - to daje wiele korzyści i pozwala organizmowi odzyskać siły. Poza tym pomaga zredukować niezdrowe nawyki, jak np. wielogodzinne oglądanie tv czy podjadanie.

Jak wykazały badania, wprowadzenie tych niewielkich zmian oznaczało poprawę nastroju, a lekka aktywność fizyczna dawała korzyści nawet w ciągu całego roku.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy